Yüze Yağ Enjeksiyonu

Yüzde yaşlanma ile deri altı yağ dokusu azalmaktadır. Dokuların elastikiyet kaybı ile yüzün estetik kompartımanları yerçekimi etkisi ile içe ve aşağı doğru yer değiştirmektedir.

Yüze yağ enjeksiyonlarının amacı bu yağ dokusu kayıplarının yerine konulması ile yüzde dolgunluğun sağlanması, derin kırışıklıkların giderilmesi, yağ enjeksiyon ile yüzde lift etkisinin sağlanmasıdır.

Yüzde yağ enjeksiyon sık kullanım alanları aşağıda gösterilmektedir.Yüzde Yağ Enjeksiyonu Alanları
Bu uygulama alanları içerisinde belkide en kolay ancak riskli alan kaş arası-glabelle alandır. Bu alanda kolay deri nekrozları gelişebilmekte yada kavernöz sinüs trombüsleri gelişebilmektedir.

Yüze yağ enjeksiyonunda yağın alınması, hazırlanması ve enjeksiyon aşamaları son derece önemlidir. Öncelikle yağın alındığı vücut anatomik alanı önemlidir. Sıklıkla hastanın diyet ve egzersizlerinden etkilenmeyecek yani alfa 2 reseptörleri bulunduran yağ dokularının olduğu anatomik alanlar tercih edilmelidir. Bunun için karın ve uyluk bölümleri idealdir.

Donor alandan yağın alaınmasında 2.0–3.0-mm kanül yada 14–16gauge ucu künt iğneler ile 10–60 mL enjektörler kullanılmaktadır. Yağın alınması sonrası şırıngalar normal yerçekimi etkisi altında 10-15 dakika bekletilmekte. Böylece şırınga altında oluşan serum, tümesent sıvı şırıngada boşaltılmakta.

Sonra enjektörde kalan kısım serum fizyolojik yada ringer laktat ile dikkatlice yıkanmakta. Sonrasında 3,600 rpm de 2 dakika santrifüj uygulanmakta. Santrifüj sonrası daha saf yağ dokusu elde edilmektedir. Elde edilen saf yağ dokusu alınan yağ dokusunun ancak % 30-50 si olmaktadır.

Yüze yağ enjeksiyonunda yüz estetik değerlendirme açısından 3 e ayrılmaktadır. Üst, orta ve alt yüz bölümü olarak. Her bir bölümde yağ transfer edilecek kritik anatomik alanlar bulunmaktadır. Örneğin üst bölümde şakak ve alın anahtar anatomik alanlardır.


Kaş Arası - Glabella ve Alına Yağ enjesiyonu

Kaş üstünde yağ dokusunun azalması ve elastikiyet kayıpları yaşlanma ile kaşta düşme yapmakta. Bu bölgeye yapılacak yağ transferleri kaşları yukarı lift etkisini sağlamaktadır. Kaş üstünde uygulama kaş üst sınırından en az 2 cm yukarıda yapılmalıdır.

Göz altlarında genç hastalarda sıklıkla görülmekle birlikte yaşlanma ile doku kayıpları oluşmakta buda göz altında çökmeler ve oluklanmalar neden olmaktadır. Zamanla buna deride renk koyulaşması eklenmektedir. Bu deri renk koyulaşmasında derinin destek dokularının azalması ve deri altındaki orbiküler kasın deriye koyu bir renk vermesi rol oynamaktadır. Bu alana 1-2 cc yağ enjeksiyonu yapılması bu problemleri estetik olarak kolayca gidermektedir.Göz Altına Yağ Enjeksiyonu
Malar Bölge (Elmacık Kemiği Üzerine) Yağ Enjeksiyonu
Malar Bölge (Elmacık Kemiği Üzerine) Yağ Enjeksiyonu
PRP ile Kombine Yağ Enjeksiyonu Uygulaması
 • Göz Altına Yağ Enjeksiyonu
 • Malar Bölge (Elmacık Kemiği Üzerine) Yağ Enjeksiyonu
 • Malar Bölge (Elmacık Kemiği Üzerine) Yağ Enjeksiyonu
 • PRP ile Kombine Yağ Enjeksiyonu Uygulaması
 • Göz Altına Yağ Enjeksiyonu

  Göz altlarında genç hastalarda sıklıkla görülmekle birlikte yaşlanma ile doku kayıpları oluşmakta buda göz altında çökmeler ve oluklanmalar neden olmaktadır. Bu alana 1-2 cc yağ enjeksiyonu yapılması bu problemleri estetik olarak kolayca gidermektedir.
 • Malar Bölge (Elmacık Kemiği Üzerine) Yağ Enjeksiyonu

  Malar bölge yağ enjeksiyonunda ağız köşesi ve göz dış kısmı girişleri kullanılmaktadır. Yüze genel sinir blokajı uygulanır. Sonra ağız köşesine ve göz dış kısmına lokal anestezi yapılarak 18 gauge iğne ile kanül girişi için deride pikür
 • Malar Bölge (Elmacık Kemiği Üzerine) Yağ Enjeksiyonu

  Bu alana yağ enjeksiyonu malar alan ve göz altının estetik olarak dolgun ve genç görünmesini sağlamaktadır.
 • PRP ile Kombine Yağ Enjeksiyonu Uygulaması

  Yağ enjeksiyonu PRP ile kombine kullanılabilmektedir.
 • Göz Altına Yağ Enjeksiyonu
 • Malar Bölge (Elmacık Kemiği Üzerine) Yağ Enjeksiyonu
 • Malar Bölge (Elmacık Kemiği Üzerine) Yağ Enjeksiyonu
 • PRP ile Kombine Yağ Enjeksiyonu UygulamasıYüzde yağ enjeksiyonunun en sık yapıldığı bir diğer alan malar bölge yani elmacık kemik üzeridir. Malar bölge yağ enjeksiyonunda ağız köşesi ve göz dış kısmı girişleri kullanılmaktadır. Yüze genel sinir blokajı uygulanır. Sonra ağız köşesine ve göz dış kısmına lokal anestezi yapılarak 18 gauge iğne ile kanül girişi için deride pikür açılır.

Kanül bu girişi alanından yukarı levator labii superioris kasından zygomaticus majör kası boyunca içeriden dışarıya yelpaze şeklinde yerleştirilerek yağ enjeksiyonu yapılır. Kanül orbital rimin altına orbital septumun önüne ve tüm malar lanan uygulanır. Uygulama kanül geriye çekilirken mikro damlalar şeklinde yapılmaktadır.

Bu alana yağ enjeksiyonu malar alan ve göz altının estetik olarak dolgun ve genç görünmesini sağlamaktadır.

Eğer buccal yağ dokusu azalmış ise bu alana yağ enjeksiyonu yapılır. Bu alandaki doku azalması yanakların çökmesine ve oluklanmasına neden olmakta buda kişiye daha yaşlı ve hastalıklı bir görünüm vermektedir. Bu durumlarda yine ağız köşesinden kulak yönünde kanül yerleştirilerek yelpaze şeklinde uygulama yapılmaktadır.

Yüzde yağ dokusu kayıpları yüzün konkav ve konveks yapılarının değişimine ve kemik dokunun daha belirgin olmasına neden olmaktadır. Bu hastalar tarafından Kemiksi Yüz yada İskelet Yüz olarak tanımlanmaktadır. Bu durumlarda şakaklar ve yüzde yanaklara yapılacak yağ transferleri yüzün dolgun oval görünümünün yeniden kazanılmasını sağlamaktadır.

Yağ enjeksiyonları nasolabial foldun hemen altına yapılmalıdır. Nasolabial fold uygulamalarında nasolabial fold-burun delikleri-çene arasında oluşan doğal üçgene dikkat edilmelidir. Bu üçgenin tepesi çeneye bakmaktadır. Eğer bu üçgenin burun kanatlarına yakın nasolabial fold alanı doldurulur ise daha etkin bir sonuç alınabilir.

Yüzün alt kısmında çene ve mandibüler kemik üzerinde yağ enjeksiyonları yapılabilmektedir.

Yağ enjeksiyonları dudakların dolgunlaştırılması içinde kullanılmaktadır.

Yağ enjeksiyonu PRP ile kombine kullanılabilmektedir.


Sorunuzu Gönderin
dermatoloji randevu
dermatoloji doktor cevapliyor
Adres: Bulgurlu Mahallesi Libadiye Caddesi No:15 Daire:9 Üsküdar/İstanbul
GSM: 0532 624 21 27
Bu sitedeki bilgiler doktor ya da eczacıya danışmanın yerine geçmez. Sitedeki bilgi, yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, tanı ve tedaviye yönlendirme amaçlı değildir.
© 2017 Hakan Buzoğlu. All Rights Reserved.
ByFlash Web Agency