Yanak Dolgu Uygulamaları

Genç bir yüzde nasolabial fold tabanı ve malar eminencede apex yapan üzgen şeklinde kalın yağ dokusudur. Üzerindeki deriye lan yapışıklığı ve SMAS den dermşse uzaan bir çok fibroz septa ile desteklenmektedir.

Derin medial fat pad azalma ile yerçemi etkis altında aşağı ve öne hareket etmektedir. Buda nasolabial üzerinde bulging yapmaktadır.

Bu nasolabila folda, yanaklarda çukurlanmaya, malar çıkıntının belirginliğinin azalmasına neden olmaktadır. Alt göz kapağının uzamasına, burada orbküler kasın daha belgşn olmasına, tear trough deformitesine ve zygoma üzerinde V şekşinde deformasyona neden olmaktadır.

Nasal alar yanak birleşkesinin belirginlğinin azalması oluşmakta, Buda yüzün ortasında konkav ve konveksite arasındaki dengeyi bozmaktadır.

Infraorbital hollow ve tear trough deformitesi için dolhu kullanıman bağlı olarak malar ödem geliebilmektedir. Bu 6-8 ay kadar süremekte masaj, IL KS kulanımı bunu azaltabilmektedir.

Bunun gelişiminde malar septum anatomisi iyi bilinmelidir. Bu alt göz kapağı ile yanak arasında yer almaktadır. orbital rim periosteumu arcus marginalisin üzerinde yanakta lateral kantusun 2.5-3 cm inferioruna tutunmaktadır. Bu suborbicularis yağ dokusunu üst ve alt olarak 2 ye ayırmaktadır. Alt subocularis yağ dokusu yanak yağ dokusu ile iç içe girmiştir. Malar septum orbicularis kasının alt sınırnda yanak yağ dokuna ve dermise fibröz septalar vermektedir.

Üsttte al kapağı, medialde medial kantus, lateralde lateral kantus ve altta submalar alan en probeml alandır. Malar septum üst kısmına yapılacak dolgu uygulamları dolgunun malar septum üzerinde birikmesine neden olmaktadır. Burada lenfatik dolaşımın bozulması ile ödem gelşmektedir.

Bu nedenle dolgu uygulaması bu alanda preperiostala alna yapılmalıdır.

Bu alanın daha doğal ve estetik görünmesinin sağlamaktadır. Ayrıca alttaki kemik doku desteiği bu alanın daha istenilen elevasyonunuda sağlamaktadır. Ayrıca bu alan daha avasküler olduğu için istenmeyen yan etkiler daha azdır.


Malar Alan Uygulaması Tekniği

1. uygulama alanı; infraobital nerve mediladine orbital rimin 1 cm altından başlanmakta.
2. uygulama alanı
3. uygulama alanı
 • 1. uygulama alanı; infraobital nerve mediladine orbital rimin 1 cm altından başlanmakta.
 • 2. uygulama alanı
 • 3. uygulama alanı
 • 1. uygulama alanı; infraobital nerve mediladine orbital rimin 1 cm altından başlanmakta.

 • 2. uygulama alanı

 • 3. uygulama alanı

 • 1. uygulama alanı; infraobital nerve mediladine orbital rimin 1 cm altından başlanmakta.
 • 2. uygulama alanı
 • 3. uygulama alanıYanak uygulamalarında uygulamanın konforlu olması için lokal anestezi uygulanabilir. Aşağıdaki uygulama alanlarına yapılacak küçük lokal anestezi tüm yanağın hatta alın ve çenenin konforlu bir uygulamaya hazır olmasını sağlamaktadır.

 • Yanak uygulamalarında uygulamanın konforlu olması için lokal anestezi uygulanabilir. Yandaki uygulama alanlarına yapılacak küçük lokal anestezi tüm yanağın hatta alın ve çenenin konforlu bir uygulamaya hazır olmasını sağlamaktadır.
 • Yandaki gibi belirlenen noktalaralokal anestezi yapılmakta.
 • Daha sonra özel kanüller ile yanaklara dolgu uygulanmaktadır.


Sorunuzu Gönderin
dermatoloji randevu
dermatoloji doktor cevapliyor
Adres: Bulgurlu Mahallesi Libadiye Caddesi No:15 Daire:9 Üsküdar/İstanbul
GSM: 0532 624 21 27
Bu sitedeki bilgiler doktor ya da eczacıya danışmanın yerine geçmez. Sitedeki bilgi, yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, tanı ve tedaviye yönlendirme amaçlı değildir.
© 2017 Hakan Buzoğlu. All Rights Reserved.
ByFlash Web Agency