Yanak Dolgu Uygulamaları

Yüzde elmacık kemik üzerindeki alan malar alan olarak tanımlanmaktadır. 

Malar alan estetik analiz ve uygulamalarında öne çıkan bölgelerden birisidir. 

Malar alan yüzde elmacık kemik üzerindeki nasolabial fold tabanı ve malar bölgenin en çıkıntılı noktası-eminence ise tepesi olan üçgen şeklindedir. Deri altında  kalın yağ dokusu bulunmakta ve bu "malar fat pad" olarak tanımlanmakta. Bu yağ dokusu genç yaşlarda üzerindeki deriye olan yapışıklığı ve SMAS den dermise uzanan bir çok fibroz septa ile desteklenmektedir. Bunun altında "derin medial malar fat pad" bulunmakta. 

Yaşlanma ile birlikte derin medial fat pad azalmakta, malar fat pad destekleri zayıflamakta ve yerçemi etkisi altında malar alan yuuşak dokusu aşağı ve öne hareket etmektedir.

Bu olumsuz değişim nasolabial üzerinde katlantıya-bulging neden olurken, yanaklarda çukurlanmaya, malar çıkıntının belirginliğinin azalmasına neden olmakta. Bu arada üst komşuluğunda alt göz kapağının uzamasına, orbiküler kasın daha belirgin olmasına, göz yaşı oluğu-tear trough deformitesine ve malar alanda birçok oluk gelişmesine neden olmaktadır.

Ayrıca burun kanatları - nasal alar ile yanak birleşkesinin belirginlğinin azalması gelişmekte. Buda yüzün ortasında konkav ve konveksite arasındaki dengeyi bozmaktadır.

Infraorbital hollow ve tear trough deformitesi için dolhu kullanıman bağlı olarak malar ödem geliebilmektedir. Bu 6-8 ay kadar süremekte masaj, IL KS kulanımı bunu azaltabilmektedir.

Bunun gelişiminde malar septum anatomisi iyi bilinmelidir. Bu alt göz kapağı ile yanak arasında yer almaktadır. orbital rim periosteumu arcus marginalisin üzerinde yanakta lateral kantusun 2.5-3 cm inferioruna tutunmaktadır. Bu suborbicularis yağ dokusunu üst ve alt olarak 2 ye ayırmaktadır. Alt subocularis yağ dokusu yanak yağ dokusu ile iç içe girmiştir. Malar septum orbicularis kasının alt sınırnda yanak yağ dokuna ve dermise fibröz septalar vermektedir.

Üsttte al kapağı, medialde medial kantus, lateralde lateral kantus ve altta submalar alan en probeml alandır. Malar septum üst kısmına yapılacak dolgu uygulamları dolgunun malar septum üzerinde birikmesine neden olmaktadır. Burada lenfatik dolaşımın bozulması ile ödem gelşmektedir.

Bu nedenle dolgu uygulaması bu alanda preperiostala alana yapılmalıdır.

Bu alanın daha doğal ve estetik görünmesinin sağlamaktadır. Ayrıca alttaki kemik doku desteiği bu alanın daha istenilen elevasyonunuda sağlamaktadır. Ayrıca bu alan daha avasküler olduğu için istenmeyen yan etkiler daha azdır.


Malar Alan Uygulaması Tekniği

1. uygulama alanı; infraobital nerve mediladine orbital rimin 1 cm altından başlanmakta.
2. uygulama alanı
3. uygulama alanı
 • 1. uygulama alanı; infraobital nerve mediladine orbital rimin 1 cm altından başlanmakta.
 • 2. uygulama alanı
 • 3. uygulama alanı
 • 1. uygulama alanı; infraobital nerve mediladine orbital rimin 1 cm altından başlanmakta.

 • 2. uygulama alanı

 • 3. uygulama alanı

 • 1. uygulama alanı; infraobital nerve mediladine orbital rimin 1 cm altından başlanmakta.
 • 2. uygulama alanı
 • 3. uygulama alanıYanak uygulamalarında uygulamanın konforlu olması için lokal anestezi uygulanabilir. Aşağıdaki uygulama alanlarına yapılacak küçük lokal anestezi tüm yanağın hatta alın ve çenenin konforlu bir uygulamaya hazır olmasını sağlamaktadır.

 • Yanak uygulamalarında uygulamanın konforlu olması için lokal anestezi uygulanabilir. Yandaki uygulama alanlarına yapılacak küçük lokal anestezi tüm yanağın hatta alın ve çenenin konforlu bir uygulamaya hazır olmasını sağlamaktadır.
 • Yandaki gibi belirlenen noktalaralokal anestezi yapılmakta.
 • Daha sonra özel kanüller ile yanaklara dolgu uygulanmaktadır.


yol tarifi

dermatoloji randevu
dermatoloji doktor cevapliyor

Adres: Esentepe Mah. Cevizli D 100 Güney Yanyol Lapishan 25/2 Soğanlık, Kartal / İSTANBUL
GSM: 0532 624 21 27
Bu sitedeki bilgiler doktor ya da eczacıya danışmanın yerine geçmez. Sitedeki bilgi, yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, tanı ve tedaviye yönlendirme amaçlı değildir.© 2020 Hakan Buzoğlu. All Rights Reserved.
ByFlash Web Agency