Vulvo - Vajinal Estetik Uygulamalar

Kadınlarda genital alan; vulvo vajinal estetik uygulamalarını 2 gurupta toplayabiliriz.


Dış genital dokuklara yapılan uygulamalar;

Vulvanın gençleştirilmesi ve derinin renginin açılması; Vulva iç genital organlara geçişin sağlandığı normal deri ile örtülü anatomik alandır. Normalde derinin yaşlanma süreci ile değişimlerinin vulva içinde gözlemlemekteyiz. Deri bu süreçte kurumakta, hassas hale gelmekte, matlaşmakta, deri gerginliğini kaybetmekte, renk düzensizlikleri ortaya çıkmaktadır. Normalde deri gençleştirmede yüzde uyguladığımız gibi vulva içinde Fraksiyonel CO2 Lazer kullanmaktayız. 2-4 seans 6-8 hafta ara ile uygulanma yapılmaktadır.

Labia minor (iç dudaklar) uygulamaları; Labia minoraların normalden büyük olduğu durumlarda (hipertrofi) uygulanan küçültme, ya da asimetrik olanlarda simetri sağlama operasyonuna “Labioplasty” denilmektedir. Labia minoralar labia majoraların dışına taşarak “kanat gibi” uzanırlar. Büyüklüğü tanımlamak için şu kriterler kullanılır: Dış dudaklardan itibaren çıkıntı a) 2 cm den az ise hafif büyüme b) 2-3 cm ise orta derecede büyüme c) 4 cm den fazla ise ciddi büyüme dir. Bu kriterer altında hafif ve orta düzeydeki büyümelerde Fraksiyonel CO2 lazer labia minor küçültümesinde kullanılabilmektedir. Eğer 4 cm büyük ise CO2 lazer ile küçültme ameliyatı yapılmaktadır. Burada lazerin kulanılması keside kanama kontrolü estetik olarak daha uygun bir operasyon sağlamaktadır. Lazerle yapılan kesi duruma göre değişmekle birlikte, renk tonu uyuşmazlığı olmaması ve fazla yara izi kalmaması için genellikle V şeklinde kesi yapılır. Ancak hasta koyu renkli labialardan kurtulmak ve daha pembe görünmelerini istiyorsa o zaman uçlarından kesilerek küçültülürler. Kesi sonrası dikişler atılır. Lokal anestezi altında yapılan bir işlemdir. 3 hafta ağır aktiviteler, havuz ve deniz aktivileri istenmez. 3 hafta sonra hasta bu aktivitelere ve cinsel ilişkiye girebilmektedir.

Labia major (dış dudaklar) küçültülmesi ya da kabartılması; Çok kilo kaybı, doğumlar ya da yaşlanma ile labia majoraların altındaki yağ dokusu kaybolabilmektedir. Gençlik sırasındaki hafif dolgun, gergin labia major kaybolur. Bu durumlarda mons pubis yada diğer vücut alanlarından hastadan alınan kendi yağ dokusu labia major içerisine enjekte edilerek dolgunluğu sağlanır. Yada yüzde göğüste kullanılan dolgu maddeleri bu amaçla kullanılabilmektedir. Fazla kilo alma nedeniyle labia majorün çok kabarık hale gelmesi ve mons pubisin de sarktığı durumlar olabilmektedir. Özellikle mayo giyildiğinde rahatsız edici bir görüntü olmaktadır. Bu durumlarda genellikle labia majora ve minoralar arasından kesi yapılarak lazer lipolizis ve liposakşın uygulanır. Yeterli olmazsa bir kısım deri de çıkarılarak izi görünmeyecek şekilde dikişle kapatılmaktadır.

Mons Pubis küçültülmesi yada kabartılması; Boyutları hormon ve yağ dokusuna göre değişmektedir. Kilo ile aşırı yağ birikimi olmaktadır. Fazla yağ biriktiğinde rahatsız edici bir görünüm ve cinsel ilişki sırasında konfor bozukluğu yapabilmektedir. Buraya lazer lipolizis, liposakşın yapılarak görünüm ve fonksiyon düzeltilir. Mons pubisin volüm kayıplarında ise hastanın kendi yağ dokusu enjeksiyonu yada dolgu maddeleri uygulanabilmektedir.

Klitoris kapşonun yeniden yapılanması; Bazen klitoris kapşonu uzayarak labia majora dışına sarkar ve hatta mayodan küçük bir penis gibi kabarık görünebilmektedir. Bu durumda kapşon kesilerek kısaltılabilmektedir. Bu görünümü düzeltmekte orgazm sıklığı ve şiddetine yardımcı olmaktadır.

Perine gençleştirme; Perine özellikle doğum sırasında en fazla travmaya maruz kalan hatta doğumun kolaylaştırılması için kesilerin yapıldığı dikişler atılan bir alandır. Bu ameliyatlar zamanla estetik görselliğini bozduğu gibi fonksiyonel açıdan ağrıyada neden olabilmektedir. Vulvanın gençleştirmesinde olduğu gibi perineye Fraksiyonel CO2 lazer yapılmaktadır.


İç genital organlara yapılan uygulamalar;

Vajinal sıkılaştırma(gençleştirme); Vajenin aşırı genişlemesi durumlarında- Vaginal Relaxation Syndrome (VRS) yapılan uygulamalar; Vajen, elastik bir yapıdır, geçici olarak genişlediği hallerde (cinsel ilişki, doğum) eski haline dönebilir. Ancak çoğul gebelikler, doğum süreçleri ve yaşlılıkta vajen kendi destek dokularını, bağlar ve kas dokusunu yani elastikiyetini kaybeder ve gevşek kalır. Vajinal genişleme iç ve dış çapının genişbüyümesine buda cinsel ilişki sırasında sürtünmenin azalmasına yani organz olmasını azaltmaktadır.

Bunu kadınlar vajen kaybolması silimesi olarak tanımlamaktadır. Özellikle cinsel ilişki sırasında vajen sanki yokmuşcasına  hissedilmektedir. Bu gevşeklik hem kadının kendi ve hem de partneri için cinsel ilişkiyi keyifsiz hale getirebilmektedir. Genişlemiş vajende tedavi çok çeşitlidir. Tedaviler Kegel egzersizleri, hormonal ilaçlar, ve cerrahi ameliatlara kadar değişmektedir.

Ameliyatlar tamamen vajen daraltılmasına dönüktür. Ancak ameliyat sonrası hastanın iyileşme döneminin uzun olması, kesi ve dikiş nedeni ile istenmeyen başka problemelere neden olmaktadır. Vajinal duvarın ameliyatlar sonrasında hasarlanması kalıcı duyu kayıpları yada ağrılı cinsel ilişkiye neden olmaktadır.


yol tarifi

dermatoloji randevu
dermatoloji doktor cevapliyor

Adres: Esentepe Mah. Cevizli D 100 Güney Yanyol Lapishan 25/2 Soğanlık, Kartal / İSTANBUL
GSM: 0532 624 21 27
Bu sitedeki bilgiler doktor ya da eczacıya danışmanın yerine geçmez. Sitedeki bilgi, yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, tanı ve tedaviye yönlendirme amaçlı değildir.© 2020 Hakan Buzoğlu. All Rights Reserved.
ByFlash Web Agency