Vitiligo'da (Ala Hastalığı) Cerrahi Tedavi Uygulamaları

Vitiligo hastalığında cerrahi tedaviler diğer tedavilerden bir sonuç alınamadığında tercih edilmesi gereken ve radikal bir tedaviden çok estetik yada kamuflaj amaçlı yapılan uygulamalardır. Cerrahi tedavilerde asıl amaç azalan ve/veya kaybolan melanositlerin vücudun başka bir deri alanından alınarak hastalıklı alanlara konulması ve vitiligo alanının yeniden pigmente sahip olmasının yani renklenmenin sağlanmasıdır. Cerrahi tedaviler vitiligoda tek başına yada diğer tedaviler ile özellikle PDL ve Excilite 308 ile kombine kullanılmaktadır.


Vitiligoda cerrahi tedavi aşağıdaki tabloda özetlenmiştir.

Vitiligo'da (Ala Hastalığı) Cerrahi Tedavi UygulamalarıCerrahi Eksizyon (Doku Çıkarma Yöntemi)

Vitiligoda cerrahi yöntemlerin ilk ve basit olanıdır. Vitiligoda hastalıklı alanın basit cerrahi yöntemlerle çıkarılmasıdır. Özel bir enstrüman ve laboratuvar gerektirmemesi en büyük avantajıdır. Ancak küçük boyutlu ve cerrahi işlem sonrası iz kalma riski düşük olan yerlerde kullanılabilir. Ayrıca cerrahi sonrası iz gelişim riski ve geniş ve büyük vitiligolarda yapılabilmesi dezavantajıdır.

Aktif vitiligoda malesef cerrahi işlemler bazen yeni vitiligo alanlarının oluşmasına neden olabilmektedir. Buna köbnerizasyon denilmektedir. Vitiligoda aktif dönemde deride cerrahi girişim gibi yada basit travma süreci bile bu alanda yeni bir vitiligo alanının ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.


Deriden Alınan Doku Greftleri (Yamaları) ile Yapılan Uygulamalar

Vitiligoda hastanın kendisinden ve hastalık olmayan vücut bölgesinden alınan ve içerisinde melanositleride içeren deri dokusunun vitiligo alanına nakledilmesidir. Cerrahi eksizyon yöntemi kadar basit değildir. Özel enstrüman gerektirmektedir. Uygulama sonrası klinik başarının yüksek olması avantajıdır. Dezavantajı uygulamanın küçük vitiligo alanlarına uygulanabilmesidir.


Deriden Alınan Melanosit Hücre Greftleri ile Yapılan Uygulamalar

Vitiligoda hastanın hastalık olmayan vücut bölgesinden alınan deriden melanositlerin diğer deri hücrelerinden ayrılarak ve çoğaltılarak tekrar hastanın vitiligo alanına nakledilmesidir. Çok özel bir yöntemdir. Çok özel laboratuvar, ekip ve enstrüman gerektirmektedir. Ancak hastaya bir seansta geniş vitiligo plaklarına uygulama yapılabilmesi en büyük avantajıdır. Hatta hastanın melanosit alınacak normal derisi az bile olsa melanositler kültüre edilerek çoğaltılmakta böylece uygulanmaktadır.


yol tarifi

dermatoloji randevu
dermatoloji doktor cevapliyor

Adres: Esentepe Mah. Cevizli D 100 Güney Yanyol Lapishan 25/2 Soğanlık, Kartal / İSTANBUL
GSM: 0532 624 21 27
Bu sitedeki bilgiler doktor ya da eczacıya danışmanın yerine geçmez. Sitedeki bilgi, yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, tanı ve tedaviye yönlendirme amaçlı değildir.© 2020 Hakan Buzoğlu. All Rights Reserved.
ByFlash Web Agency