Varislerde Cerrahi Tedavi (Flebektomi)

Bacakta variköz venlerin cerrahi olarak çıkarılması flebektomi(Ambulatory flebektomi-AF) olarak tanımlanmaktadır. Bu uygulama; saphenous ven ve bunların dalları, bacakların yan yüzeyindeki variköz venlere, retiküler venlere, perineal variköz venlere, ayakların üstündeki venlere, variköz pearllere yapılmaktadır. Flebektomi deri altından küretaj yöntemi ile telenjektazilerde de kullanılmaktadır.Varislerde Cerrahi Tedavi (Flebektomi)
Variköz venlerin anatomik olarak bir yada daha fazla noktadan 1 mm den az deri kesileri yapılarak çıkarılmasıdır. Bu uygulama diğer cerrahi uygulamlar olan stripping, ligasyon, lazer uygulamaları ve sleroterapi ile kombine kullanılabilmektedir.Varislerde Cerrahi Tedavi (Flebektomi)
Flebektomide 11 nolu bistüri yada 18 gauge iğne, flebektomi hook ve mosquito forseps kullanılmaktadır.

Hastanın variköz ven haritası çıkarılarak varisler deri yüzeyinde işaretlenir. Lokal anestezi uygulanır. Bunun için tümesent anestezide yapılabilmektedir.

11 nolu bistüri yada 18 gauge ile varis boyunca 1-3 mm genişliğinde kesi yapılmakta. Sonra hook ile ven tutularak dışarı alınmakta. Mosquito forseps ile tutularak ven çevre dokuları temizlenerek ven çıkarılmakta. Sonra bu alana 24-48 saat kompresyon uygulanmaktadır.Varislerde Cerrahi Tedavi (Flebektomi)


Damarsal Hastalıklar

yol tarifi

dermatoloji randevu
dermatoloji doktor cevapliyor

Adres: Esentepe Mah. Cevizli D 100 Güney Yanyol Lapishan 25/2 Soğanlık, Kartal / İSTANBUL
GSM: 0532 624 21 27
Bu sitedeki bilgiler doktor ya da eczacıya danışmanın yerine geçmez. Sitedeki bilgi, yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, tanı ve tedaviye yönlendirme amaçlı değildir.© 2020 Hakan Buzoğlu. All Rights Reserved.
ByFlash Web Agency