Vajinal Bölgenin Estetiği

Kadınlarda genital genital alan; vulva vajinal bölgeden kadınların estetik olarak beklentileri genellikle ergenlik çağındaki bir genç kızın genital görünümüne sahip olmaktır. Yani:

  • Simetrik bir vulva anatomisi
  • Aşırı olmayan, orantılı kabarık genç deri görünümlü bir mons pubis
  • Etli, kabarık, sert ve düzgün derisi olan labia major
  • Labia major aşmayan labia minor boyutları
  • Labia major aşmayan klitoris kapşonu
  • Kapşonun dışına taşmayan bir klitoris
  • Vulvanın deri renginin koyu olmaması
  • Sıkı bir vajina

Bu kriterler göz önüne alındığında kadınların %40’ında yukarıdakilerden en az birinden şikâyetçi oldukları bildirilmektedir. Estetik istekler dışında fonksiyonel nedenlerle isteyenlerin şikayetleri ise;  vajinanın gevşek olması, orgazm olamama, uzun labia minoraların ilişki sırasında içeriye doğru katlanması, spor yaparken, bisiklete binerken rahatsız olma, tayt ve jean gibi sıkı kıyafetler ve bikini giyememek, idrar kaçırma gibi sıralanabilir. Seksüel ya da sosyal mahçubiyet gibi psikolojik nedenlerle de operasyona başvuranlar olabilmektedir. Kadınların kendi aralarında şakalaşırken bile cinsel organı ile alay edilen kadının utandığı ve psikolojik olarak yaralandığı kesindir; hele bu eleştiri ya da şaka bir erkekten gelirse daha da üzücü olabilmektedir. Bu nedenle hiç erkek arkadaş edinememiş kadınların operasyondan sonra kendine güvenlerinin geldiği ve hem sosyal hem de seksüel olarak tatmin oldukları bilinmektedir. Kendine güveni olan kişi daha rahat seks yapmakta ve daha fazla tatmin olabilmektedir; böylece estetik olarak başlayan öykü fonksiyon ile de karışmakta ve bu ikisi arasında yapıştırıcı da psikoloji olmaktadır. Bu nedenle estetik için mi gerekli fonksiyon için mi gerekli sorusunun yanıtı oldukça karışıktır. Benzeri bir durum memede silikon uygulamaları için de geçerlidir ve artık sorgulanmamaktadır.


yol tarifi

dermatoloji randevu
dermatoloji doktor cevapliyor

Adres: Esentepe Mah. Cevizli D 100 Güney Yanyol Lapishan 25/2 Soğanlık, Kartal / İSTANBUL
GSM: 0532 624 21 27
Bu sitedeki bilgiler doktor ya da eczacıya danışmanın yerine geçmez. Sitedeki bilgi, yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, tanı ve tedaviye yönlendirme amaçlı değildir.© 2020 Hakan Buzoğlu. All Rights Reserved.
ByFlash Web Agency