UVA Fototedavisi

UVA-1 Fototerapisi

UVA-1 fototerapisinin derideki başlıca temel etkileri şunlardır:

Deride inflamatuar sitokinleri azaltarak antiinflamatuar etki sağlar, T hücrelerinde apopitozise yol açar, derideki kollagenaz aktivitesini artırır, dermisteki Langerhans ve mast hücre sayısını azaltır.

İlk defa 1981 yılında geliştirilen UVA1 lambaları 340-400 nm dalga boyunda ışınım yayarlar ve geniş bant UVA1 tedavisi olarak isimlendirilmektedir. Günümüzde çeşlitli kaynaklardan UVA 1 tedavi amaçlı olarak elde edilebilmektedir. Fluoresan lamba kabinleri

düşlük ve orta dozlarda farklı uygulamalar için kullanılabilir. Bununla birlikte yüksek doz radyasyon verebilen yüksek çıkışlı kaynaklarda bulunmaktadır. UVA1 düşük doz:10-30j, orta doz: 40-70j, yüksek doz: 70-130j olarak kullanılmaktadır.

UVB olduğu gibi hastanın altı alanına UVA artan dozlarda uygulanır. UVA da 24 saat sonra eritem değil pigment değerlendirmesi yapılır. Minimal pigmentasyon dozu minimal bronzlaşma dozu (MBD) olarak tanımlanır. Ayrıca eritem ve su toplaması ve deriden kabarmalarda bakılmaktadır. ( 0 pigmentasyon yok, +\- keskin sınırı ile minimal fark edilebilir pigmentasyon (=1 MBD), + hafif pigmentasyon, ++ belirgin pigmentasyon, +++ yoğun pigmentasyon şeklinde)
UVA nın riskleri nedeni ile seans sayısı ve yıllık kullanımı sınırlandırılmalıdr. UVA-1 tedavisinin en önemli kronik yan etkisi ise fotoyaşlanma ve deri kanseridir. UVA-1 uzun dalga boylarında ışık yaydığından bazal hücreli kanser ve skuamöz hücreli kanserden çok melanom ile ilişkili olduğu düşünülmektedir.


PUVA Tedavisi

Bu tedavinin adı Psoralen maddesi ve UVA nın başharflerinden kaynaklanmıştır. Hastalara ışık duyarlılığı yapan Psoralen adı verilen ilaç verildikten sonra UVA ışığı verilmektedir. Eski Mısır’da psoralen içeren bitkilerin güneş le birlikte sedef tedavisinde kullanıldığını görmekteyiz. 1951 de Pinkus psoraleni ilk kez sedef tedavisinde kullanmış, fakat yine bir fotoduyarlandırıcı olan 8-MOP ile ilk PUVA tedavisi 1974 yılında Parrish tarafından yayınlanmıştır.
Psoralen ağız, banyo yada krem yolu ile uygulanabilmektedir.

Ağız yolu ile PUVA tedavisi; 8-methoksipsoralen (MOP) veya 5-MOP kullanılır. Her ikisi de hastanın vücut ağırlığına göre verilir. UVA uygulaması 8 MOP ta 1 saat, 5 MOP ta 2 saat sonra uygulanmaktadır. (8-MOP: 0.6 mg/kg, 5-MOP :1.2 mg/kg)

Banyo PUVA: 8-MOP ve 8-trimetilpsoralen (TMP) kullanılır. 8-MOP un banyo suyundaki konsantrasyonu 1 mg/L olacak şekilde çözdürülür. Hastalar 8 MOP içeren banyo küvetinde 15-20 dakika kalmakta ve hemen UVA almaktadır.( Banyo ile UVA uygulaması arasında en fazla 15 dakika olmalıdır. Işık duyarlandırıcılar çabuk bozuldukları için) El ve ayak için konsantrasyon ise banyo suyunda 3-5 mg/L olmalıdır.

Krem PUVA: 8-MOP kullanılır. Tüm vücut tedavisinde %0000,6, 8-MOP içeren yağ içinde su emülsiyonu (%30 H2O) kullanılabilir. %0,1-0,15 losyon, jel yada krem bazında da uygulanabilir. Ülkemizde, topikal 8-MOP, %0,1 ile %1 olmak üzere iki farklı konsantrasyonda ve jel formunda mevcuttur. Uygulamadan sonraki 30 dk sonra UVA uygulanmaktadır.

UVA dozları hasta cilt tipine göre seçilmektedir. (Tip I : 0,75 Joule/cm2, Tip II: 1,0 Joule/cm2, Tip III: 1,25 Joule/cm2, Tip IV: 1,5 Joule/cm2.)

Haftada 0,5-1J/cm2 artışlar yapılmaktadır.

Haftada 2-3 seans uygulanmaktadır. Ortalama 25 tedavide yani 2 veya 3 aylık bir peryodda tedavi sağlanmaktadır. Yılda 30-40 tedavi ile sedef hastalığı kontrol altında tutulabilmektedir. Psoralen göz lensinde biriktiği için psoralen alındığı günler ultraviyoleyi kesen gözlük takılmalı ve güneşe çıkılmamalıdır. PUVA tedavisi uzun vadede sürekli uygulanırsa deri yaşlanması, lekeler ve deri kanserini arttırabilmektedir. Bu yüzden dermatoloğun dikkatli bir şekilde takip etmesi gereklidir. Ek olarak “Banyo PUVA” diye isimlendirilen yöntem de uygulanabilmektedir. Bu tedavi ağızdan psoralen alamayacak hastalar için geliştirilmiştir. Hasta psoralen maddesi ile yıkanmakta sonra UVA ışığı almaktadır.


yol tarifi

dermatoloji randevu
dermatoloji doktor cevapliyor

Adres: Esentepe Mah. Cevizli D 100 Güney Yanyol Lapishan 25/2 Soğanlık, Kartal / İSTANBUL
GSM: 0532 624 21 27
Bu sitedeki bilgiler doktor ya da eczacıya danışmanın yerine geçmez. Sitedeki bilgi, yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, tanı ve tedaviye yönlendirme amaçlı değildir.© 2020 Hakan Buzoğlu. All Rights Reserved.
ByFlash Web Agency