Tırnak Yapısı

Tırnaklar birbirlerine sülfür sıkı bağlarları ile bağlı keratin proteinlerinden oluşmaktadır.


Tırnak Anatomisi

Kutikula

Tırnak proksimal katlantısının tırnak plağı üzerine ilerlemsi ile oluşmaktadır. Bu proksimal katlantının tırnak plağına yapışmasını sağlamaktadır. Bu yapı tırnak maktrksinin dış etkenlerden, kimyasallardan ve mikroorganizmalardan korunması için gereklidir.


Tırnak plağı

Kalınlığı el tırnaklarında 0.25-0.6 mm, ayak tırnaklarında 1.3 mm kadardır. İnce olmakla birlikte sert, hafif elastik, konvex yapıdadır. Ölmüş keratinize hücreleri üst üste birikmesi ile yaklaşık 25 kat hücreden oluşmaktadır. Bu hücreler birbirlerine sıkı bağlarla bağlıdır. Tırnak plağını oluşturan keratin fiberleri sisteinde zengindir. Üst görünür kısmı düzgün yüzeyli buna karşın alt kısmı tırnak yatağına uyan uzunlamasına oluklanmalar göstermektedir.Kısmen şeffaf yapıda ve pembe renktedir. Yer yer süt beyazı opasiteler gösterebilir. Genel olarak Tırnak yatağı ışığı absorbe eder ve yansıtır.

Tırnak ışığı geçirir ve geçirgenliğin derecesi ışığın dalga boyuna bağlıdır.

  • UVB’nin% 1-3’ü
  • UVA’nın% 5-10’u geçirmektedir.
  • Görünür ışığın da % 10-20’si doğrudan geçebilmektedir. Bu da ışığa bağlı tırnak ayrılmaları için yeterli olabilir.


Tırnak plağı üç katmanlı bir yapıdan oluşmaktadır.

  • Dorsal üst tabaka
  • Ara tabaka
  • Ventral tabakaTırnak Anatomisi


Lunula

Tırnak plağının köke yakın kısmıdır ve beyaz rengi matriksin kalın keratojenöz bölgesinin ışığı dağıtmasından kaynaklanmaktadır.


Onikodermal bant

Tırnağın ucunda dar, transvers yerleşim gösteren bir yapıdır. Tırnak yatağını tırnak plağından ayırma noktasıdır. Travma sonrasında onikolizi önleme özelliği bakımından önemlidir.


Tırnak yatağı

Tırnak plağının oturduğu yerdir ve sterildir. Tırnak keratinizasyonunun primer alanıdır. Tırnak yatağı tırnağın rengini vermektedir.


Hyponişium

Tırnağını yiyen kişilerde kolaylıkla görülür Suya geçirgen olmayan bir bariyer gibi davranır, organizmaların girişini önler


Tırnak matrixi

Burası tırnak ünitesinin yapıldığı merkezidir. Matriks hasarı tırnak şekil düzensizliklerine-onikodistrofi gelişimine yol açmaktadır.


Sorunuzu Gönderin
dermatoloji randevu
dermatoloji doktor cevapliyor
Adres: Bulgurlu Mahallesi Libadiye Caddesi No:15 Daire:9 Üsküdar/İstanbul
GSM: 0532 624 21 27
Bu sitedeki bilgiler doktor ya da eczacıya danışmanın yerine geçmez. Sitedeki bilgi, yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, tanı ve tedaviye yönlendirme amaçlı değildir.
© 2017 Hakan Buzoğlu. All Rights Reserved.
ByFlash Web Agency