Tırnak Batmasının Tedavisi

Tırnak batmasında tedaviyi belirlerken hastanın ağrısı, tırnakta mevcut enfeksiyon, tırnak batmasında tırnak kenarlarının tırnak yatağına ve tırnak kenarına açılanması, tırnak kenarında derinin büyümesine ve tırnak batması klinik şiddetine göre tedaviler seçilmelidir. Tırnak batması klinik olarak 3 evrede değerlendirilerek tedavi edilmektedir.

1. Evre ya da Hafif Tırnak Batması

Tırnak kenarında kızarıklık ve şişme, hafif ısı artışı ve dokunma ile ağrılı ancak püy yani akıntılı iltihap yok.


Bu evrede şu tedaviler yapılmaktadır;

  • Tırnağın batan kısmı yabancı bir cisim gibi davrandığı için öncelike bunun çıkarılması gerekmektedir.
  • Günde 2 defa ayakların sıcak suda 10-20 dakika bekletilmesi ve sonrasında antibiyotikli ilaçları sürülmesi oldukça etkili bir yöntemdir.
  • Vinil serum tüpleri aşağıdaki gibi boylamasına kesilerek steril ortamda hatta lokal anestezi yapılarak batan tırnak kenarına yerleştirilebilir. Sonrasında flaster yada cyanoacrylate ile yapıştırılmaktadır.
  • Yıkamalar sonrası tırnak köşesine pamuk parçalarının konulması bunun öncesinde diş iplikleri ile tırnak köşeleri hafif yukarı kaldırılabilir.
  • Tırnak kenarına doktor tarafından aparatlar konulabilir.
  • Parmağa flaster gibi yara bantları iki taraftan yapıştırılarak tırnak batması önerilnebilir.


2. Evre ya da Orta Derece Tırnak Batması

Parmakta kızarıklık, ağrı ve şişme artmakta. Püy nedeni ile renk sarı olabilir ve akıntı var. İnfeksiyon nedeni ile ateş olabilir.

Bu dönemde müdahele yapılmaz. Hasta antibiyotik tedavi sonrası müdahale edilir. 1 evre işlemleri daha uzun yapılır.


3. Evre ya da Şiddetli Tırnak Batması

Kızarıklık, ağrı ve şişme çok fazla, şişme yanında granülasyon dokusu gelişerek tırnağın batan kısmını tamamen örtmüştür.

Bu aşamada tırnağa yapılacak müdahale iki türlüdür.

  • Tırnak kalacak şekilde cerrahi veya lazer ile tırnak batan kısmı, tırnak kenarında büyüyen deri, tırnak batan kısımına uyan tırnak yapıl yeri olan matrix(metriksektomi) çıkarılarak dikişler ile tekrar yapılandırılır. Burada asıl amaç tırnağın daraltılmasıdır.
  • Tırnak ve tırnak kökü tamamen alınarak hiç çıkmaması sağlanır. Bu en son tercih edilmesi gereken yöntemdir.


Cerrahi müdahaleler

Cerrahi müdahale lokal anestezi le yapılmaktadır. Tırnak, tırnak yatağı, ve tırnak kökü cerrahi olarak tekrar şekillendirilmektedir. Tırnak kökü cerrahi olarak kenar kısımlarından alınmakta böylece tırnak daraltılmaktadır.


Lazer tedavileri

Lazer tedavisi ise cerrahi tedavi gibi yine lokal anestezi altında yapılmaktadır. Cerrahi yöntemden uygulama olarak tek farkı işlemin daha kontrollü yapılması ve tedavi sonrası başarı şansının daha yüksek olmasıdır. Lazer ile tırnağın batan kısmı alınmakta ayrıca büyüyen tırnak kenar dokuları lazerle temizlenmekte hatta tırnak yatağı ve tırnak kökünün bu kısmı lazer ile yakılarak tırnak yatağına göre tırnak daraltılmaktadır.

Tırnağın siyahla sınır çizilen alanı CO2 lazer ile alınmakta. Kırmızı ile çizilen alan lazer ile kesilmekte ve  önceden çarpı ile işaretlenmiş noktadan tırnak yapım merkezi lazerle yakılarak çıkarılmakta, tırnak kenarında büyüyen kısım sarı sınırına kadar lazer ile kesilmektedir. Beyaz olarak simgelene lanadaki tırnak kenarı, tırnak yapım merkezi ve tırnak kenar derisi çıkarılmaktadır. Sonra özel dikişler ile bu dokular dikilmektedir. Bu uygulama ile tırnak kalıcı olarak daraltılmış olmaktadır.


Fenol uygulaması

Fenolizasyon; Tırnak batan kısmı cerrahi müdahalede olduğu gibi lokal anestezi altında alınır. Sonra 80 – 88% fenol ucunda pamuk bulunan aplikatörler ile tırnak matrixine uygulanır.


yol tarifi

dermatoloji randevu
dermatoloji doktor cevapliyor

Adres: Esentepe Mah. Cevizli D 100 Güney Yanyol Lapishan 25/2 Soğanlık, Kartal / İSTANBUL
GSM: 0532 624 21 27
Bu sitedeki bilgiler doktor ya da eczacıya danışmanın yerine geçmez. Sitedeki bilgi, yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, tanı ve tedaviye yönlendirme amaçlı değildir.© 2020 Hakan Buzoğlu. All Rights Reserved.
ByFlash Web Agency