Tırnak Batması

Tırnak batması toplumda % 20 görülme sıklığı ile medikal ve yaşam kalitesini etkilen bir problemdir. Tırnak batması ingrowing nail yada onikokriptozis olarak tanımlanmaktadır. Tırnak batması tırnağın iki yanındaki yumuşak dokunun içerisine doğru batmasıdır. Bu durum sıklıkla ayak başparmak tırnaklarında gözlenmektedir.

Tırnak plağının tırnak kenarındaki deri katlantısına batmasıdır. Tırnak kenarlardaki deri katlantısında yabancı cisim gibi davranarak burada inflamasyona neden olmaktadır. Bu tırnak çevresinde şişme, kızarıklık, sıcaklık artışı ve ağrı ile kendisini beli eder. Bazı hastalarda yoğun kokulu akıntı gelişebilmektedir. Zamanla ödem gelişimi ile tırnak kenarı dokusu tırnak üzerini tamamen kaplar ve tırnağın daha fazla batmasına neden olmaktadır. Enfeksiyonlar ile şikayetler daha artmaktadır. Bu sürecin uzaması ile batan kısımda granülasyon denilen sert bir doku büyümesi gelişmektedir. Şikayetler bazı dönemlerde azalmakta bazende kişinin günlük aktivitesini kısıtlayacak düzeyde artmaktadır.

 


yol tarifi

dermatoloji randevu
dermatoloji doktor cevapliyor

Adres: Esentepe Mah. Cevizli D 100 Güney Yanyol Lapishan 25/2 Soğanlık, Kartal / İSTANBUL
GSM: 0532 624 21 27
Bu sitedeki bilgiler doktor ya da eczacıya danışmanın yerine geçmez. Sitedeki bilgi, yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, tanı ve tedaviye yönlendirme amaçlı değildir.© 2020 Hakan Buzoğlu. All Rights Reserved.
ByFlash Web Agency