Silhouette İplikler ile Yapılan Yüz Germe Uygulamaları

Yüz ve vücutta doku germe ve asma uygulamalarında kullanılan iplik sistemlerinden biriside Silhoutte-Siluet ipliklerdir. Bu iplikler dokulara özel iğneler ile sadece uygulama alanına lokal anestezi yapılarak uygulanmaktadır. Bu iplikler uygulama kolaylığı nedeni ile steril koşullarda muayenehanelerde koşullarında yapılabilmektedir. Yüz, boyun başta olmak üzere göğüs ve kalça sık uygulama alanları arasındadır. 45 dakika kadar kısa sürmektedir. Bu nedenle öğle tatil arası gibi kısa sürelerde dahi uygulanabilir. Hastanede yatılması, istirahat ve pansuman gerektirmez. Uygulama sonrası hasta 2-3 gün içerisinde günlük yaşamına dönebilmektedir. Tek seans uygulaması olarak yapılmakta ve hasta sonuçları hemen gözleyebilmektedir.


Silhoutte iplikleri olarak 2 farklı iplik tipi kullanılmaktadır.


Klasik Silhoutte - Silüet İplikler

Bu iplikler polypropylenden yapılmıştır ve dokularda uygulandığında kalıcıdır. Bunların üzerinde eşit aralıklarla yerleştirilmiş 6 adet şeffaf, dokularda sonradan tam eriyebilen(6-9 ayda) glikolik asit ve laktit asit kopolimerinden yapılmış koniler bulunmaktadır. Klasik Silhoutte ipliklerde koniler iplikte düğümüler üzerinda tek yönlü dizilmiştir. İpliklerin bir ucunda 20.3 cm uzunluğunda 20 gauge kalınlıkta düz ve ucu künt bir iğne diğer ucunda 26 mm ve çeyrek daire şeklinde 2 inci bir iğne bulunmaktadır.

Uygulamalar lokal anestezi altında yapılmaktadır. Hastanın yüksek bir stres yapısı var ise uygulama öncesi sakinleştirici ilaçlar verilebilir. Lokal anestezi uygulama alanına göre değişmekle birlikte askının uygulanacağı yere, iğnenin yerleştirileceği ve çıkacağı alana yapılmaktadır.


Örneğin yüzün orta kısmına yapılacak uygulamada;Yukarıda resimde olduğu gibi ilk olarak hastanın yüzünde uygulamanın planı çizilmektedir. Hastanın nasolabial fold çizgisinin 1 cm gerisine ve 1.5 cm aralıklarla ipliklerin yerleştirilmesi sırasında iğnenin çıkacağı noktalar işaretlenmektedir. Şakak bölgesinde saç sınırından 3 cm geriye A-B hattına lokal anestezi uygulanarak yapıla kesi uygulanmakta, temporal fasciaya ulaşılmakta ve buraya 1X0.5 cm ölçülerinde mesh konularak dikilmektedir. Bu kesi alanından silhouette iğnesi deri altından planlanan alanlara yerleştirilmektedir.
Sonra yüz orta hattı şakakta mesh üzerinde askıya alınarak sabitlenmekte ve şakaktaki kesi dikilmektedir. İplikler hafif gerilerek uygulama alanında konilerin dokular arasına yerleşmesi sağlanarak dokular yukarı şakak alanına doğru kaldırılmaktadır. İstenilen simetrik sonuç alındıktan sonra fazla olan iplikler kesilmete ve uygulama alanına ipliklerin yerleşim hatları üzerine 3-4 gün flasterler uygulanmaktadır.
Bu uygulama ile elmacık kemikleri üzerinde yanaklara çok iyi bir kontur verilmekte, ağız köşeleri yukarı kaldırılmakta, gıdı giderilmekte hatta nasofasial fold düzelmektedir.

Boyun uygulamasında ise; ipliklerin yerleştirileceği alan öncelikle işaretlenmektedir. Bu alanlara lokal anestezi uygulanmakta. Kulak arka alt kısmına lokal anestezi uygulanarak 1-1.5 cm kesi açılmakta. Bu kesi alanından eğer hastanın boyun bölgesinde yağ dokusu artışı ve sarması var ise lazer lipolizis yapıldıktan sonra boyun deri altına iplikler yerleştirilmektedir.

Boyun uygulaması ile çene kenarı hattı belirginleşmekte boyun çene altı sarkmaları toparlanmaktadır.Kaş kaldırma ve alın uygulaması; özellikle kaşın dış ısmını kaldırılmasında son derece setetik sonuçlar alınmaktadır. Kaşın kaldırılmış olması üst göz kapaklarında kaş ile birlikte yukarı harketi sağlamakta. Buda üst göz kapağı derisinin fazla ve torbalanmış görüntüsünü azaltmakta göz çevresinde daha genç görünüm sağlanmaktadır.


Silhouette Soft İplikleri

Son yıllarda geliştirilen Silhoutte Soft askı sistemleri bunların içinde özellikleri ile en mükemmel olanıdır. Silhouette Soft ile gençleşmiş yeni bir yüze genel anestezi, hastanede yatma ve iyileşme süreci gerektirmeden sahip olunabilmektedir.Kullanilan iplikler 2 temel yapıdan oluşmaktadır. Ana temel yapı şekilde görüldüğü gibi poli L laktik asitten yapılmış bir ipliktir. İkinci temal yapı bunun üzerinde poli L laktik asit ve Glikolid adlı maddelerden yapılmış transparan ve yine vücutta tamamen eriyebilen konilerden oluşmaktadır. Silhouette Soft ipliklerde koniler 2 yönlüdür. Bu maddelerden yapılan iplikler uzun yıllardan beri ameliyatlarda dikiş iplikleri olarak kullanılmaktadır. Deriye uygulandığında allerjik reaksiyon geliştirmez, yabancı cisim reaksiyonu yapmaz ve zamanla tamamen eriyerek kaybolmaktadır.

Silhouette soft, hastanede yatmayı gerektirmeden bölgesel anestezi altında 1 seansta gerçekleştirilir.İşlem, yüz için 45 dakikadan daha az; boyun için ise 25 dakikadan daha az zaman alır. Silhouette soft işlemi diğer estetik işlemler ile birlikte yapılabilir.

Ilk olarak hasta için bu uygulamanın gerekliliğine karar verilmektedir. Daha sonra hastanın uygulama yapılacak yeri seçilmekte burada yapılacak doku askı uygulaması ve volüm verme işlemleri incelenmektedir. Dışarıdan uygulanacak askılamanın hatları belirlenmektedir.

Uygulama yapılacak alan öncelikle antiseptikler ile silinmektedir. Uygulama yapılacak alanda iğnelerin giriş ve çıkış noktalarına lokal anestezi yapılmaktadır. Uygulama sırasında hasta uyanık olduğu için sonuçlar hasta ile birlikte değerlendirilmektedir.

Cilt altı yağ dokusu içerisine iplikler yerleştirilmektedir.

Bu yöntemde diğer cerrahi işlemlerde olduğu gibi şişlik ve morluklar gelişmez. O nedenle hastalar 2 gün içinde gündelik hayatlarına geri dönebilirler, ancak derinin kendini yenilemesi ve yumuşak yapısını tekrar kazanması ortalama 2 hafta içerisinde olmaktadır.

İlk ve en önemli sonucu elbette doğal görünüm kazandırmasıdır. Görüntünüz daha az yorgun, yüzünüz yenilenmiş olur ve kişi kendisini yeni görüntüsünden dolayı iyi hisseder. Bu gençleşme, tüm ifadelerin canlı olmasını da sağlar. En önemli avantajı ise ameliyat sonrası iyileşme döneminin çok kısa olması hastaların işlerinden ya da günlük hayatlarından kopmalarına neden olmamasıdır.

Silüet Soft tedavisinin görünebilir estetik yararları 18 – 24 ay boyunca devam eder. Tedaviden hemen sonra sonuç alınır ve etkisi uzun ömürlüdür. Kişinin yaşı ve yaşam biçimi estetik sonuçların ömrünü etkileyebilir. Silüet Soft, örneğin hyalüronik asit ve botulinyum toksin gibi diğer kozmetik tedavilerle birlikte mükemmel bir tamamlayıcıdır. Silüet Soft tedavisi sırasında ve sonrasında bu enjeksiyonlar yapılabilir

Tüm Silhouette ürünleri Michigan, Amerika’da üretilmekte ve çok sıkı sağlık kontrolünden geçmektedir. Silhouette Soft hacim kaybına karşı etkili, natürel bir materyaldir. Prosedür tüm cilt tipleri için uygundur –klinik çalışmlarda alerjik reaksiyon testleri yapılmış ve reaksiyona rastlanmamıştır.

Bu uygulama yüz germe uygulamalarından farklıdır. Uygulanan hasta yaş gurubu 40 yaş altı ve sarkmaları yaşına gore daha fazla olan hastalardır. Daha ileri yaşalarda yaşanacak yüz germe operasyonları öncesi tercih edilmektedir. Ameliyat korkusu olan ileri yaş hastalarındad alternative olarak kullanılabilmektedir.

Tedaviden hemen sonra normal aktivitenize dönebilirsiniz. Ancak, egzersiz ve yüz masajından kaçınmanız önerilir.


Yüz Dışı Kullanım Alanları Nelerdir?

Son yıllarda kola, karın bölgesi, dekolte alanı, boyun, kalça ve göğüste dolgunluk verilmesi ve kalça ile göğüslerin kaldırılmasında kullanılmaktadır.
yol tarifi

dermatoloji randevu
dermatoloji doktor cevapliyor

Adres: Esentepe Mah. Cevizli D 100 Güney Yanyol Lapishan 25/2 Soğanlık, Kartal / İSTANBUL
GSM: 0532 624 21 27
Bu sitedeki bilgiler doktor ya da eczacıya danışmanın yerine geçmez. Sitedeki bilgi, yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, tanı ve tedaviye yönlendirme amaçlı değildir.© 2020 Hakan Buzoğlu. All Rights Reserved.
ByFlash Web Agency