Sakal ve Bıyık Ekimi

Erkeklerde yapısal olarak bıyık ve sakal seyrek olabilir yada hastalıklar, yanık, yaralanma ve ameliyatlar sonrası sakal ve bıyık bölgesinde kalıcı olarak kayıplar gelişebilmekte. Bu durumlarda saç ekim prensiplerinde olduğu gibi FUE yöntemi ile bu alanlara ekimler yapılmakta.

Sakal ve bıyık ekiminde hastanın beklentilerinin belirlenmesi son derece önemlidir. Bunun için hastanın ilk görüşmeye gelmeden önce en az 1 hafta sakal ve bıyıklarını uzatması istenmekte. Böylece hastanın doğal sakal ve bıyık dağılımı, kılların kalınlıkları, ekim için hangi alanlara ihtiyaç duyulacağı ve ekimin hangi yoğunlukta yapılabileceği belirlenmekte. 

Sakal ekimleri öncesi bu alanda hastanın kendi sakallarının çapları trikoskopi ile belilenerek saçlı deride trikoskopi ile uygun donor alanlar belirlenmekte. Her hasta için farklı yoğunluklar hesaplanmakla birlikte sıklıkla herbir favori alanı için 250, herbir yanak için 500 FU ekimi ortalama rakamlardır. Saçlı deride uygun FU ler istenilen sayıda FUE tekniği ile alındıktan sonra sakalda uygun açılar ve doğal paternlerde ekim yapılır.

Sakal ekimlerinde 1, 2 ve 3 lü FU saçlı deriden alınır. Bunların sakal alanında doğal görünümleri için ekim dağılımları aşağıdaki gibi olmalıdır.

 

Bıyı ekimnleri öncesi bu alanda hastanın kendi bıyıklarının çapları trikoskopi ile belilenerek saçlı deride trikoskopi ile uygun donor alanlar belirlenmekte. Her hasta için farklı yoğunluklar hesaplanmakla birlikte sıklıkla bıyıklar için toplam 800 FU ekimi ortalama rakamlardır. Saçlı deride uygun FU ler istenilen sayıda FUE tekniği ile alındıktan sonra bıyıkta uygun açılar ve doğal paternlerde ekim yapılır. 

 

Sakal ve bıyık ekimi sonrası bakım süreci saç ekiminde olduğu gibidir. Yüz mimik ve yeme sırasında hareketli olduğu için ilk 5 gün hastanın yumuşak ve sıvı besinler tüketmesi ve  aşırı mimiklerden uzak durması istenmekte. 5 günden sonra normal yüz yıkanmasına izin veriilr. 2 haftadan sonra sakal traşı olabilir. Ekim sonrası sakal ve bıyıkların çıkması-uzaması 4 aydan sonra daha net görülmeye başlanmakta. Ancak estetik sonuçlar 1 yıl sonunda görülebilir. 

Sakal ve bıyık ekimlerinde hedeflenen yoğunluğun elde edilmesi için seasnlar haline FUe ekimleri planlanır. Örneğin bıyık bölgesine 900 FU ekimi gerekiyor ise 2-3 seansta bunların ekimi gibi. Seans aralıkları minumum 4 ay, ideali 1 yıl aralıklar ile yapılmasıdır. 

 

 

 
yol tarifi

dermatoloji randevu
dermatoloji doktor cevapliyor

Adres: Esentepe Mah. Cevizli D 100 Güney Yanyol Lapishan 25/2 Soğanlık, Kartal / İSTANBUL
GSM: 0532 624 21 27
Bu sitedeki bilgiler doktor ya da eczacıya danışmanın yerine geçmez. Sitedeki bilgi, yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, tanı ve tedaviye yönlendirme amaçlı değildir.© 2020 Hakan Buzoğlu. All Rights Reserved.
ByFlash Web Agency