Saça Şekil Veren Ürünler ve Uygulamalar

PermaPerma (saçın dalgalı hatta kıvırcıklaştırılması)

Saç yapısında normalde % 16 oranında sistein ve bunların arasında disulfide bağları bulunmaktadır. Disülfid bağları saçın elastik özelliğini ve düz şeklini vermektedir. Disülfid bağlarındaki hidrojen bağları kolayca kırılabilir ve ıslak saç tekrar fırça ve bigudi gibi aparatlarla hidrojen bağlar tekrar birleştirilir. Bu saça kıvırcık görüntüsü vermektedir. Fakat bu yeni bağlar su ve hava ile karşılaşınca tekrar kırılmaktadır. Bu geçici perma yöntemdir.

Kalıcı perma işlemi ise daha karmaşık bir uygulama işlemidir.

Kimyasal kalıcı perma 3 prensiple hareket etmektedir.;

  • Kimyasal yumuşatma
  • İçeriği güçlendirme
  • Disulfide bağlarının kırılması; bunların kırılması için tiyoglikolatlar ve bisülfitler kullanılmaktadır. Bunların uygulanması ile saçlarda disülfit bağları kırılmakta ve sülfür açığa çıkmaktadır. Bu uygulama sırasında çürümüş yumurta kokusuna neden olmaktadır.

Saçın çapı kullanılacak ve beklenilecek perma losyonunun süresini belirlemektedir. Çap arttıkça bekleme süresi uzamaktadır. arttırmaktadır. Perma süresinin belirlenmesinde test yapılmaktadır. Bunu için saçlardan alınan örnek perma solüsyonunda bekletilmekte saçlar C şeklinde olduğunda bu ideal bekleme süresini belirlemektedir.

Boyalı saçlarda saçın dış kılıfı olan kutikula hasarlı olduğu için perma losyonları saç içerisine daha kolay girmektedir.

Kalıcı perma saçlarda 3-4 ay sürmektedir.

Kıvırıcık ve permalı saçların en büyük problem kuru olmalarıdır. Bu ürünlerde bu amaçla gliserin bulunmaktadır. Bunlar humektadır yani saç şaftına suyu çekmektedir. Ancak gliserin çevresel kirleri yapısında fazla tutması saçların sık yıkanma ihtiyacına neden olmaktadır.


yol tarifi

dermatoloji randevu
dermatoloji doktor cevapliyor

Adres: Esentepe Mah. Cevizli D 100 Güney Yanyol Lapishan 25/2 Soğanlık, Kartal / İSTANBUL
GSM: 0532 624 21 27
Bu sitedeki bilgiler doktor ya da eczacıya danışmanın yerine geçmez. Sitedeki bilgi, yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, tanı ve tedaviye yönlendirme amaçlı değildir.© 2020 Hakan Buzoğlu. All Rights Reserved.
ByFlash Web Agency