Saç Kremleri (Conditioner)

Şampuanlardaki deterjanların kullanımı bunlara olan ihtiyacı arttırmıştır. Normalde sebum saç için ideal bir destekleyicidir. Deterjanlar sebumu uzaklaştırdığı için şampuan içerisine sentetik sebum benzeri yapılar konulmaktadır. Bunlar saçın yumuşak, parlak ve kolay şekil alıyor olmasını sağlamaktadır. Bunlar şampuanların daha konforlu kullanımını sağlamaktadır. Bazıları şampuanlar içerisinde yer alırken bazıları şampuan sonrası uygulanır ve bir süre sonra durulanırlar.

Saça hasar veren en fazla etkenler; saçların fırçalanması ve taranması, saç kurutma makinası, kalıcı saç dalgası, saç düzleştiriciler ve saç rengi açıcılardır. Bunların dışında güneşin UV si, hava kirliliği, rüzgar, deniz suyu, klorlu havuz suyu bu hasarı daha fazla arttırmaktadır. Bu tip saçlara “Hava koşullarından aşınmış” terimi kullanılmaktadır. Bu saçlarda saç kremleri bir sonraki şampuana kadar saçı korumaktadır.


Sık Kullanılan Saç Kremi İçerikleri

Katyonik saç kremleri yapılarında quaternary ammonium içermektedir. Bunlar pozitif iyon yüklüdür. Hasarlı negatif saçları birbirine çekerek saçların statik elektriklenmesini önlemekte saçların kolay şekil almasını sağlamaktadır. Saç kremleri içi ideal bir üründür.

Film formunda olan saç kremleri polimer içermektedir. Bunlar saç yüzeyindeki hasarları doldurarak onarmaktadır. Saçın elektriklenmesini azaltmaktadır. Saçlara yapıları gereği parlaklık vermektedir. Özellikle kolay taranamayan ve hasarlı saçlarda kuruluğu da azaltarak iyi sonuç vermektedir.

Protein içeren saç kremleri hidrolize protein içermektedir. Saçın yapısal olarak içerisine girmekte saçın dayanıklılığını arttırmaktadır. yapısında ipek proteinleri ve hidrolize hayvan proteinleri bulunmaktadır. Saç kırılmalarında etkilidir ve kırılmaları geçici olarak azaltmaktadır.

Silikon içeren saç kremleri dimethicone, cyclomethicone, amodimethicone içermektedir. Bunlar saç yüzeyinin üzerini kaplamakta böylece saça parlaklık vermekte, elektriklenmesini engellemekte, kolay taranmasını sağlayarak yıpranmasını azaltmaktadır.


Saç kremleri etki sürelerine ve etkilerine göre de sınıflandırılmaktadır;

Anlık etki gösterenler, geçici saç kremleri; şampuandan sonra uygulanır ve hemen durulanırlar. Minimal hasarlı saçlarda kullanılır ve saçların ıslak taranmasını sağlamaktadır.

Derin etki gösteren saç kremleri; geçici saç kremlerinden farkı şampuan dışında rem bazı ayrı ürün olmalarıdır ve saçlara uygulandığında 20-30 dakika saçlarda kalması ve sonrasında durulanır. Su sıcaklığı fazla ise saça daha fazla etki gösterirler. Fazla hasralı saçlarda kullanılırlar.

Durulanmayan saç kremleri; bunlar saçlar havlu yada saç kurutma makinası ile kurulandıktan hemen sonra uygulanırlar. Saçları kurumaya karşı korumakta ve saçların taranmasını kolaylaştırmakta hata şekil vermektedir.
Saç jöleleri şeklinde saç kremleri; bunlar protein içermektedir. Bunlar saçı kalınlaştırmakta ve saç şekil vermektedir.


yol tarifi

dermatoloji randevu
dermatoloji doktor cevapliyor

Adres: Esentepe Mah. Cevizli D 100 Güney Yanyol Lapishan 25/2 Soğanlık, Kartal / İSTANBUL
GSM: 0532 624 21 27
Bu sitedeki bilgiler doktor ya da eczacıya danışmanın yerine geçmez. Sitedeki bilgi, yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, tanı ve tedaviye yönlendirme amaçlı değildir.



© 2020 Hakan Buzoğlu. All Rights Reserved.
ByFlash Web Agency