Saç Ekiminde İdeal Hasta Kimdir?

Saç ekimi için idela hasta kimdir ? Yani biz kime ekim yapmayı planlayıp kime yapmayacağız?

  1. Dismorfizim bozukluğu olan hastalarda; psikolojik bir problemdir ve hasta hiçbir zaman görüntüsünden ve uygulama sonuçlardan memnun olmaz.

  2. Genç hastalar; 25 yaş altı hastalar saç ekiminde en zor hasta gurubudur ve dikkat edilmesi gereken hastalardır. Bu hastalarda saç ekimi yapılacak ise; Frontal ön saç çizgisi belirlenenden hafif daha geriden ekim yapılmalı ve vertexe ekim yapılmaması planlanmalıdır. Saç dökülmesinin devam edeceği hastaya anlatılmalıdır. Frontal ön saç çizgisi belirlenirken frontotemporal açı yuvarlaktan daha çok keskin kenarlı olarak düşünülmelidir. Yuvarlak hat daha kadınsı bir saç ön çizgisine neden olmaktadır.

  3. Saçların ince olması; Saçlar ne kadar ince ise saç ekimi için o kadar fazla saç FU ihtiyaç duyulacaktır. Örneğin 60 mikron çaplı saçlar ile yapılan saç ekimleri 70 mikron çaplı saçlar ile yapılacak saç ekim alanının ancak %70 inin alanı kaplamaktadır. Bunun anlamı 60 mikron saçlarda donor alandan % 30 daha fazla saç alınmalıdır. 50 mikrondan düşük çaplı saçlarda ekim tekrar değerlendirilmelidir.

  4. Donor alanda saçların düşük dansitisitesi; donor alanda FU dansitisitesi ve saç dansitisitesi önemlidir. FU dansititisitesi donor alanda 1 cm de sayılan FU sayısı ile hesaplanmaktadır. Saç adansitisitesi ilse donor lanada 1 cm2 alanda saç sayısı ile hesaplanmaktadır. Normalde FU dansitisitesi occipital alan yani donor alanda da 70 -100 FU/cm2, saç dansitisitesi 260 +-30 saç/cm2 dir. Donor alanda FU 40 ın altında olmaması gerekmektedir.

  5. Norwood class VI ve VII yani ileri düzey saç dökülmelerinde saç ekimi planlanmamalıdır.Saç Ekimi İçin İdeal Hasta Kriterleri


Saç Ekiminde İdeal Hasta Kimdir?


yol tarifi

dermatoloji randevu
dermatoloji doktor cevapliyor

Adres: Esentepe Mah. Cevizli D 100 Güney Yanyol Lapishan 25/2 Soğanlık, Kartal / İSTANBUL
GSM: 0532 624 21 27
Bu sitedeki bilgiler doktor ya da eczacıya danışmanın yerine geçmez. Sitedeki bilgi, yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, tanı ve tedaviye yönlendirme amaçlı değildir.© 2020 Hakan Buzoğlu. All Rights Reserved.
ByFlash Web Agency