Mikrofokus Öncesi, Uygulama ve Sonrası

Mikrofokus Ultrason Öncesi Yapılması Gerekenler

 • Kan sulandırıcılar (antikoagülanlar; heparin gibi yada aspirin) kullanılıyor ise bunlar uygulamadan önceden 2 hafta öncesinde kesilmelidir.
 • NSAI ve balık yağı ve E vitaminleri uygulama sonrasında doku kanama riskini arttıracağı için MFU uygulaması öncesi kesilmelidir.
 • Uygulama sırasında ağrının azaltılması için; uygulamadan 2-4 sat önce ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir, uygulama alanına ağrı kesici kremler kullanılabilir.
 • Uygulama sonrasında eritem ve ödem gelişiminin kontrol edilebilmesi için uygulamadan önce “arnica montana” yada bazı homeopatik ilaçlar kullanılabilir. Uygulamadan sonrada 3-5 gün bu ilaçlara devam edilebilir.


Mikrofokus Ultrason Uygulama Günü

 • Makyaj ve diğer cilt bakım ürünleri bu gün kullanılmamalıdır.
 • Uygulama günü rahat kıyafetler giyilmelidir.
 • MFu sırasında yüz, boyun, dekolte yada vücutta hedeflenen uygulama alanına ultrason uygulanacaktır. Bu uygulama amaca dönük olarak yüzeysel yada derin olacak şekilde uygulanacaktır. Derin uygulamaları yüzeysel uygulamalara göre daha fazla hissedeceksiniz. Bu hissedilen hastalar tarafından ifadeleri küçük bir ısı artışından yanma hissine kadar değişebilmektedir. Çoğu hasta hafif bir ağrı olarak ta bunu ifade etmektedir. Ancak tüm hastaların ortak ifadesi tolere edilebilir bir ağrı ve yanma olduğudur.
 • Uygulama sırasında derinin soğuk hava ile soğutulması yada soğuk kompreslerin uygulanması bu ağrının azalmasını ve uygulamanın daha konforlu olmasını sağlamaktadır.
 • Uygulama sırasında kemik dokuların deriye çok yakın olduğu noktalarda daha fazla hissedilmektedir.
 • Bazı hastalar uygulama alanında uygulamadan sonrada birkaç dakika süren diş ağrısına benzer bir ağrıdan bahsetmekte.
 • Uygulamadan hemen sonra uygulama alanında hafif bir pembelik ortaya çıkmaktadır. Çok nadiren bu pembelik alanlarında 2-5 günde kendiliğinden kaybolan küçük noktasal morarmalar oluşabilmektedir. Bunların gelişmemesi için uygulama sonrası uygulama alanına 10 dakika soğuk kompres uygulanabilir.
 • Alın uygulamaları sonrasında hafif baş ağrısı, alında ve saçlı deride yanma ve batma hissi olabilmektedir. Bunlar 24 saatden az sürmekte bazı hastalarda azalan düzeyde 1 haftaya kadar sürebilmektedir.
 • Uygulamadan hemen sonra makyaj ve kapatıcı ürünler kullanılabilir.
 • Günlük, sosyal yada fiziksel aktivitelerinizde bir kısıtlama yapılmaz.


Mikrofokus Ultrason Uygulama Sonrası

Uygulama sonrasında uygulama alanında herhangi bir şey hissetmeyeceksiniz yada bir kaç gün-hafta içerisinde kaybolabilecek hafif semptomlar oluşabilecektir. Bu semptomlar hafiftir ve herhangi bir ilaç yada özel bir ürün kullanmanızı sıklıkla gerektirmeyecektir.

Uygulama alanında hafif bir pembelik gelişecek ve buda birkaç saat içerisinde kaybolacaktır.

Uygulama alanında morluk, gerginlik hissi ve ödem gelişebilir. Morluk noktasaldır ve birkaç gün içerisinde hafif koyulaşarak 1-2 hafta içerisinde kaybolmaktadır. Sıklıkla yanaklarda özellikle elmacık kemiği üzerinde görülmektedir.
Özellikle alt çene kemiği üzerinde ve yanaklarda hafif dokunmakla gerginlik ve hassasiyet hissedilebilmektedir. Bu yüz yıkanırken yada makyaj yapılırken hissedilebilir ve 1 hafta içerisinde kendiliğinden kaybolmaktadır. Ancak yemek yeme, konuşma yada mimiklerin kullanımı asla engellemez.

Mikrofokus Ultrason Sonuçları

Uygulama sırasında deri altında dokuda yaratılan ısı hasarı ile kollajen fibrillerinin boylarının kısalması ile dokularda erken bir toparlanma gözlenmektedir. Bu birkaç gün ile 1 hafta sürmektedir. Ancak tedavi sonrasında asıl dokuda yeni kollajen yapımının başlaması ile birlikte dokunun yeniden yapılanması ancak birkaç ay sonra ortaya çıkmaktadır. Hatta tedavinin sonuçları dokuda 6 ayda tamamlanmaktadır.

Özellikle ilk 4-6 hafta dokuda yeniden onarım ve yapılanma süresidir. Bu süre içerisinde özellikle NSAI alınmaması gerekmektedir.

Bu dönemde cilt bakım ve anti aging ürün kullanımı sonuçları olumlu yönde etkilemektedir.

Bu tedavi ile elde edilen sonuçlar kalıcıdır. Ancak klinik etkinliğin sonuçları için kişiye göre değişmekle birlikte bir 5 yıl diyebiliriz. Sonuçların kalıcı olması için uygulamanın 4-12 ayda bir tekrarlanması istenmektedir.


yol tarifi

dermatoloji randevu
dermatoloji doktor cevapliyor

Adres: Esentepe Mah. Cevizli D 100 Güney Yanyol Lapishan 25/2 Soğanlık, Kartal / İSTANBUL
GSM: 0532 624 21 27
Bu sitedeki bilgiler doktor ya da eczacıya danışmanın yerine geçmez. Sitedeki bilgi, yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, tanı ve tedaviye yönlendirme amaçlı değildir.© 2020 Hakan Buzoğlu. All Rights Reserved.
ByFlash Web Agency