Medikal Estetikte Radyofrekans Kullanımı

Radyofrekansı-RF dermatoloji, plastik cerrahi ve estetik tıp dahil olmak üzere hemen hemen her alandaki yeri doldurulamaz bir araç haline gelmiştir.


Radyofrekansın Noninvaziv (Doku Hasarı Yapmaksızın) Kullanılması

Burada RF sadece hedef dokunun ısıtılması için kullanılmaktadır. Klinik olarak ince çizgilerin giderilmesi ve kırışıklıkların azaltılması, deride germe etkisi, sellülit ve vücut şekillendirme kullanılmaktadır.

RF derinin hemen üzerinden elektrotlar ile uygulanır. RF epidermis geçerek dermis ve deri altı yağ dokusunda ısı artışı yapmaktadır. Tipik olarak epidermal hasar olmaması için ısı 40–43 C üzerine çıkılmaz. Epidermisin korunması için sınırlı kullanılan RF enerjisi dokularda sınırlı oranlarda ısı ortaya çıkarmaktadır. Buda klinik etkinlik için tekrarlayan seanslar anlamına gelmektedir.

Monopolar, geometrik elektrotlar ile multipolar yada bipolar sistemler kullanılmaktadır.


rf kullaimi

Bu sistemlerde RF enerjisi pulsed mode yada CW mode olarak kullanılmaktadır. CW de ısı etkisi nedeni ile RF probu sürekli hareket halinde olmalıdır.

Normalde dermiste kollajen hedefleniyor ise ısının 3-6 mm derine ulaşması gerekmektedir. Bu sistemlerde ısının daha derine inmesi için vakum sistemleri geliştirilmiştir.


Radyofrekansın Fraksiyonel Kullanılması

Bunun için uygulama alanına yüzey alanları 100–400 μm olan çok sayıda uçlu RF probu kullanılmaktadır. Fraksiyonel RF deri yüzeyinden yada deri içerisine-intradermal iğnelerle uygulanmaktadır.

Deri yüzeyinden uygulanan elektrotlu sistemlerde etki daha yüzeyseldir. Derinin yüzeysel yapısının düzenlenmesi yani resurfacing amaçlı kullanılmaktadır.

Deri yüzeyinden iğneler ile dermal uygulamada ise amaç “dermal remodeling” sağlanmaktadır.


Radyofrekansın Minimal İnvaziv Kullanılması

Az seansta klinik sonuç alınması için son yıllarda geliştirilmiştir. Bu amaçla dielektrik kaplı iğneler kullanılmaktadır(dielektrik maddelerde yalıtkan maddelerdir ancak bu maddelere bir elektrik alanı uygulandığında yüksek kutuplanabilme (polarizasyon) özelliğine sahiptirler).

Minimal invaziv RF uygulamalarında dermişte daha yoğun bir ısı ortaya çıkarmaktadır. Bu dermişte tek seansta daha yüksek remodeling ve deride kontraksiyon anlamına gelmektedir.

RF ile yapılan liposakşınlarda bu sistemler kullanılmaktadır.


yol tarifi

dermatoloji randevu
dermatoloji doktor cevapliyor

Adres: Esentepe Mah. Cevizli D 100 Güney Yanyol Lapishan 25/2 Soğanlık, Kartal / İSTANBUL
GSM: 0532 624 21 27
Bu sitedeki bilgiler doktor ya da eczacıya danışmanın yerine geçmez. Sitedeki bilgi, yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, tanı ve tedaviye yönlendirme amaçlı değildir.© 2020 Hakan Buzoğlu. All Rights Reserved.
ByFlash Web Agency