Yüz maskelerinin kullanım amaçlarına göre içerikleri değişmektedir. Bunlar diğer bakım ürünlerne göre içerik açısından daha konsantre ürünler değerlendirilmelidir.

Bir hastada cildin ihitaycına göre bir yada farklı birden fazla maskeler kulanılabilir. Örneğin yağlı, duyarlı ve pigmente bir ciltte 2-3 maske kullanılabilir. Maskeler ardışık kullanılacak ise her zaman cilt üzerinde ilk olarak en kısa kalması gereken maske uygulanır sonra uzun kalma süresi en uzan olana doğru uygulamalara devam edilir.

Maskelerin içerikleri kullanım amacına göre düzenlenmiştir. Bunlar;

  • Derinlemesine cildi temizleyenler ve kirleri çıkaranlar
  • Cilt gözeneklerini açanlar
  • Cildi besleyen ve canlandıranlar
  • Nemlendirici maskeler
  • Cildi sakinleştiren ve rahatlatanlar
  • Deride sıkılaşma ve gerginlik sağlayanlar olmak üzere.

Maskeler kullanım şekline göre önceden hazır olabilirler ve bunlara setting mask denilirken bazılarıda kullanıcı tarafından hazırlanmaktadır. Bunlarada non-setting maske denilmektedir.

Hazır Maskeler

Kil maskeleri

Kil maskeleri deride derin temizlik amaçlı kullanılmaktadır. Bunlar kuru deri üzerine maske olarak uygulanmaktadır. Amaç derinin temzlenmesi ve sıkılaştırılmasıdır. Kil maskeleri ayrıca deride dolaşımı desteklemekte, derinin sıkılaşmasını sağlamakta ve geçici olarak deri gözeneklerinin azalmasını sağlamaktadır. Kil içerisinde sulfur yada kaolin bulunmaktadır.

Peel-off Maskeler

Deriden yağı absrobe eden maddeler içermedikleri için kil maskelere göre dah orta düzeyde temizlik sağlamaktadır. Bunlar hazır maskelerdir.  

Jel maskeler ; hassas veya olgun ciltler için özellikle uygundur. İçeriklerinde;

  • Kollajen içerenler; yoğun nemlendirici ve sıkılaştırıcı özellikleri ile çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü azaltmaya yardımcı olmaktadır.
  • Aloe veya yosun içerenler; hassas ciltler için sakinleştirici olarak kulanılmaktadır.

Lateks ve plastik maskeler; deriyi geçici olarak sıkılaştırmaktadır, cilt sıcaklığını azaltmaktadır, kan dolaşımını uyarmakta buda cilde pembelik vermektedir. Özellikle kuru ve olgun ciltler için uygulanmaktadır.

Parafin balmumu maskeler; ciltte ısının korunması için kullanılmaktadır. Terlemeyi arttırmakta buda deriye yumuşaklık vermekte ve derinlemisine temizlik sağlamaktadır. Kan akımını destekleyerek pembelik vermekte, cildin nem dengesi ile özellikle kuru ciltlerde tercih edilmektedir.

Isı Maskeleri; Modellage maskeler

Bunlar deriye gerginlk vermekte deriyi uyarmaktadır. İçerklerine mineraller eklenmekte özel kremler ile deriye mikst olarak uygulanmaktadır. Birkaç dakika sonra bu krem katılaşmakta ve ısı ortaya çıkmaktadır. Isı kremin emilimini artırmaktadır. Isı 15-20 dakika sonra maske iyice sertleşmektedir. Daha uzun süre bekletilmemeldir.

Hazır olmayan Maskeler-Nonsetting Masks

Krem Maskeler

Kolay hazırlanmakta ve uygulanmaktadır. Uygulama ile deride ferahlama, yumuşama etkisi sağlanmaktadır. Bu krem maske tüm cilt tipleri için kullanılabilir, Özel cilt sorunlarını tedavi etmek için kullanılabilir. En iyi sonuçları elde etmek için birden fazla maske kullanımı önerilmektedir. İçeriğinde kil bazlı yumuşatıcı özellikler için bitki ve aromatik özler, uçucu yağlar, deniz bazlı ürünler ve anti-ageing içerikler bulunmaktadır.

Sıcak Yağ Maskeler

Kuru ve olgun ciltlerde tercih edilmektedir. Çok hassas ciltlerde kolay kızarıklıklar ve iritasyonlar yapmaktadır.

Bitki, Meyvalardan elde edilen doğal maskeler

Deri üzerindeki etkileri iyi ancak yumuşaktır. Sıklıkla avakado, salatalık, yulaf ve papatya kulanılmaktadır. Krem losyon ve jel formundadır.


yol tarifi

dermatoloji randevu
dermatoloji doktor cevapliyor

Adres: Esentepe Mah. Cevizli D 100 Güney Yanyol Lapishan 25/2 Soğanlık, Kartal / İSTANBUL
GSM: 0532 624 21 27
Bu sitedeki bilgiler doktor ya da eczacıya danışmanın yerine geçmez. Sitedeki bilgi, yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, tanı ve tedaviye yönlendirme amaçlı değildir.© 2020 Hakan Buzoğlu. All Rights Reserved.
ByFlash Web Agency