Maling Melanoma (MM)

Maling MelanomaGenellikle maling melanom olarak söylene gelmiştir, ancak bening melanom olmadığı ve “maling” sözcüğü gereksiz bulunduğu için çoğunlukla sadece melanom tabiri kullanılmaktadır. Melanom muhtemelen çok eski çağlardan beri bilinmektedir. Hipokrat, metastaz yapan ölümcül siyah tümörlerden bahsetmiştir.
MM melanositlerden köken alan kanserleri tanımlamaktadır. Melanositlerin buunduğu deri, göz, kulak, sindirim sistemi, beyin zarları, ağız ve genital bölge mukozasında yerleşebilmektedir.

Malign melanoma deride melanosit adı verilen hücrelerden gelişen en tehlikeli kanserdir. Son 20 yılda en hızlı artış gösteren kanserle arasında yer almaktadır. Ölüm oranı ve tanı sonrasında zor tedavisi ile kanserler arasında oldukça şöhret sahibidir. Görülme sıklığı her yıl % 6 oranında artmaktadır. Tüm deri kanserlerinin % 5 ini oluşturmakta ancak tüm deri kanserlerinden ölümlerin % 75 ini oluşturmaktadır. Geç tanı konulduğunda örneğin uzak metastaz yaptığında 5 yıl hayatta alma oranı % 5 iken erken dönemde tanı konulduğunda bu oran % 90 lara çıkmaktadır.

Kadınlarda erkeklerden 1.5 kat daha fazla ancak erkeklerde daha ağar seyretmektedir. Özellikle kızıl ve sarışın 25-29 yaşındaki kadınlarda sık gözleniyor. Gebelik MM gelişim riskini arttırmamakla birlikte metastaz gelişme riskinin arttırmaktadır. Ayrıca gebelikte melanoma kanser hücrelerinin plasenta ile çocuğa geçebildiği gösterilmiştir.


Maling Melanoma'nın Dağılım Lokasyonları

Maling Melanoma'nın Kadın ve Erkeklerde Dağılım LokasyonlarıMaing Melanomalar %95 deriden kaynaklanmaktadır. Deri dışında göz ve mukozal yapılardanda kaynaklanabilmektedir.

Maling melanomaların %75 – 80 i “de novo” yani deride hiçbir belirti yokken başlamaktadır. % 20-25 oaranında ise eskieden bulunan renkli bir deri lezyonundan kaynaklanamktadır. Bu nedenle derinin tüm leke ve benlerinin tanımlanması ve takibi önemlidir. Ancak sonradan çıkan bir renklenme çok daha önemlidir.
Deride özellikle atipik ve displastik nevusler, doğumsal dev boyutlu melanositik nevüsler, lentigo maligna ve sonradan gelişen nevuser MM için risk oluşturmaktadır.


Sorunuzu Gönderin
dermatoloji randevu
dermatoloji doktor cevapliyor
Adres: Bulgurlu Mahallesi Libadiye Caddesi No:15 Daire:9 Üsküdar/İstanbul
GSM: 0532 624 21 27
Bu sitedeki bilgiler doktor ya da eczacıya danışmanın yerine geçmez. Sitedeki bilgi, yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, tanı ve tedaviye yönlendirme amaçlı değildir.
© 2017 Hakan Buzoğlu. All Rights Reserved.
ByFlash Web Agency