İnvazif Yöntemler

a. Matriks hücre kinetiği değerlendirmesi

Bu yöntemde saçlı derine biyopsi ile deri örneği alınmaktadır. Bu örnekte saç büyümesinin en iyi ölçümü matriks hücre kinetiği değerlendirmesidir. Matrikste hücre çoğalması için kullanılan yöntemler mitotik indeks ve işaretleme (labelling) indekstir. Mitotik indeks bir noktada belirli zamanda aktif olarak bölünen hücrelerin toplam sayısıdır ve balmumu içerisine yerleştirilen kesitlerde ölçülür.  İşaretleme indeks ise belirli bir zamanda mitoza giren hücrelerin sayısıdır ve biyopsilere intradermal tritiated timidin öncülerinin enjeksiyonunu gerektirir.


b. Saçlı deri biyopsilerinde histopatolojik analizi

Biyopsiler saçlı deriden lokal anestezi altında alınırlar. 4 veya 6 mm’lik punch ile (çıkan saçların eğimleri doğrultusunda subkutan dokuya ulaşacak şekilde) tipik olarak saçların döküldüğü ve normal saçlı deri arasındaki geçiş bölgesinden alınır. Kanama ve doku iyileşmesi için dikiş atılır. Sıklıkla 2 adet punch alınmaktadır. Alınan örneklerde yatay ve dikey kesitlerde değerlendirme yapılmaktadır. Yatay kesitlerin dikey kesitlerden daha fazla tanısal bilgi verdiği gösterilmiştir. Bu yöntem dansite, kıl şaft kalınlığı ve anajen:telojen oranı ve erminal:vellüs oranı ölçümünü sağlar.

Bu yöntemde maalesef saçlı deri örnekleri küçüktür; 4 mm’lik punch biyopsi 0.126 cm2’lik bir alanı içerir böylece az sayıda kıl folikülü ihtiva eder.  Ayrıca bu yöntemi sınırlayan asıl önemli problem saçlı derinin aynı alanından tekrarlayan örneklerin alınamayışıdır.


yol tarifi

dermatoloji randevu
dermatoloji doktor cevapliyor

Adres: Esentepe Mah. Cevizli D 100 Güney Yanyol Lapishan 25/2 Soğanlık, Kartal / İSTANBUL
GSM: 0532 624 21 27
Bu sitedeki bilgiler doktor ya da eczacıya danışmanın yerine geçmez. Sitedeki bilgi, yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, tanı ve tedaviye yönlendirme amaçlı değildir.© 2020 Hakan Buzoğlu. All Rights Reserved.
ByFlash Web Agency