İnflamatura Olmayan Nodüller

Uygulama alanında kötü uygulama tekniklerinden kaynaklanan(fazla dolgu maddesinin verilmesi, dolgu maddesinin derinin çok yüzeyine uygulanması yada kas içerisine dolgu maddesi uygulanması gibi) nodüller ortaya çıkabilmektedir. Özellikle içeriğinde partiküler yapıları büyük dolgu maddeleri; PMMA ve CaHA gibi çok hareketli alanlarda örneğin dudaklarda bu nodüllerin gelişimine neden olmaktadır.


inflamatuara olmayan noduller

HA kullanılan dolgu uygulamalarında nodüller geliştiğinde hyaluronidaz kulanılabilir.

Erken nodüllerde masaj uygulanabilir.

Erken dönemde sıkarak dolgunun uygulama alanından çıkarılması sağlanabilir.

Nodüller yapıların içerisine lidokain yada serum fizyolojik uygulanmakta buda nodülleri parçalayabilmektedir. Sonrasında masajlar uygulanmaktadır.

Yetersiz cevap durumlarında 5-fluorouracil (5-FU) + Triamcinolone içeren kortizon + lidokain yada sadece 5-fluorouracil (5-FU) + lidokain kombinasyonları nodül içerisine uygulanabilir. 2-3 hafta ara ile 3-5 uygulama yapılmaktadır.
Yapılan çalışmalarda 50 mg/mL 5-FU den 0.5 ml + 40 mg/mL triamcinolone den 0.1 ml + 0.2 mL 2% lidocaine adrenalinli yapılan miksin etkinliği daha yüksek bulunmuştur. Her bir nodule göz çevresinde ise 0.1 yüzde diğer alanlarda 0.5 ml kullanılmaktadır.

Diğer bir protocol ise ; 1.0 mL 5 F uorouracil + 1.0 mL triamcinolone ve 0.8 mL lidocaine 2% 1 ay sonra 2.5 mL 5 FU + 2.5 mL triamcinolone ve 0.5 mL lidocaine 2% kullanılmaktadır.

Bunların yeteresiz olduğu koşullarda eksizyon yani cerrahi olarak nodülün çıkarılması yada lazerler yapılabilir.

Nodül gelişimin azaltılması için;

  • Dolgunun deride çok yüzeyel uygulanmasından kaçınılması
  • Uygun anatomik alana uygun dolgu seçimi
  • Eşit dağılım için uygulma sonrası mutlka masaj
  • Kas içi uygulama yapılmaması gerekmektedir.

Sorunuzu Gönderin
dermatoloji randevu
dermatoloji doktor cevapliyor
Adres: Bulgurlu Mahallesi Libadiye Caddesi No:15 Daire:9 Üsküdar/İstanbul
GSM: 0532 624 21 27
Bu sitedeki bilgiler doktor ya da eczacıya danışmanın yerine geçmez. Sitedeki bilgi, yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, tanı ve tedaviye yönlendirme amaçlı değildir.
© 2017 Hakan Buzoğlu. All Rights Reserved.
ByFlash Web Agency