Gövde ve Göğüslerin Yeniden Şekillendirilmesi

Botulinum toksini-Botoks ile ilgili yapılan çalışmalarda gövde üst kısmında kullanıldığında; vücut duruşundan kaynaklanan gövde üst kısmının yeniden şekillendirilmesinde hatta göğüslerin yukarı kaldırılmasında etkili olduğu gösterilmiştir.

Botoksun özellikle göğüslerdeki bu etkileri hastalar tarafından “Botoks ile Göğüs Dikleştirme” olarak tanımlanmıştır. Bizler daha çok “Botulinum toksini ile gövde üst kısmının yeniden şekillendirilmesi” yada “Gövde Üst Kısmının Postürünün Düzeltimesi” olarak tanımlamaktayız.

Botulinum toksin özellikle ergenlik döneminde kız çocukları başta olmak üzere vücut –baş duruş hatasından kaynaklanan ve “Başın vücuda göre daha ön pozisyonda olması durumu-Head Forward “ olarak tanımlanan durumlarında daha etkin sonuçlar vermektedir. Bu duruşa halk arasında “Vücudunu Salmış gibi duruyor” denilmektedir. Bu duruş olumsuz estetik vücut görünümü dışında boyun, sırt ve baş ağrılarına neden olmaktadır.

Başın vücuda göre daha ön pozisyonda olması durumu-Head Forward, ergonomik olmayan yaşam şeklimizden hatta ergenomik olmayan duruş pozisyonlarından özelikle küçük elektronik aletler ile uzun süreli ilgilenme bu vücut postür bozukluğunu yapmaktadır.Başın vücuda göre daha ön pozisyonda olması durumu
Başın vücuda göre daha ön pozisyonda olması durumu
  • Başın vücuda göre daha ön pozisyonda olması durumu
  • Başın vücuda göre daha ön pozisyonda olması durumu
  • Başın vücuda göre daha ön pozisyonda olması durumu

  • Başın vücuda göre daha ön pozisyonda olması durumu

  • “Pectoralis minor” kası aslında aksesuar bir kastır ve güçlü nefes verme sırasında görev yapmaktadır. Bu kasa yapılacak olan botulinum toksin uygulaması özellikle kadınlarda omuzların yukarı, arkaya ve dışa dönmesine buda omuzların daha yuvarlak hatlı görünmesine, duruş pozisyonunun dikleşmesi ile göğüslere daha estetik bir görünüm vermektedir.
  • Başın vücuda göre daha ön pozisyonda olması durumu
  • Başın vücuda göre daha ön pozisyonda olması durumu


Son çalışmalarda botulinum toksin uygulaması ile birlikte hastaya fizyotedavilerin uygulanmasının daha etki sonuçlar verdiği ve botulinum toksin etki süresini uzattığı gösterilmiştir. Bu hastalarda sırtımızdaki kürek kemikleri arasındaki kasların- interscapular kasların güçlendirilmesi bu fizyoterapilerin hedefini oluşturmaktadır.

Vücut üst kısmımızın pozisyonu anatomik alanları dengeleyen kaslar tarafından gerçekleşmektedir. Örneğin omuzların pozisyonu “pectoralis minor”ve “pectoralis major” kasları arasındaki dengeye bağlıdır. Ayrıca omuzların aşağı ve içe doğru olan yer değişimi sırt kaslarından rhomboid kasına bağlıdır.

“Pectoralis minor” kası aslında aksesuar bir kastır ve güçlü nefes verme sırasında görev yapmaktadır. Bu kasa yapılacak olan botulinum toksin uygulaması özellikle kadınlarda omuzların yukarı, arkaya ve dışa dönmesine buda omuzların daha yuvarlak hatlı görünmesine, duruş pozisyonunun dikleşmesi ile göğüslere daha estetik bir görünüm vermektedir.

Botulinum toksinin uygulama sonrası etkisi 1-2 hafta sonra ortaya çıkmaktadır ve klinik cevabı 3-4 ay sürmektedir. Bazı kadınlarda uygulama sonrası göğüs uçlarında dikleşme olmakta ve hastaları mutlu etmekle birlikte bu ancak 3-4 hafta sürmektedir.


yol tarifi

dermatoloji randevu
dermatoloji doktor cevapliyor

Adres: Esentepe Mah. Cevizli D 100 Güney Yanyol Lapishan 25/2 Soğanlık, Kartal / İSTANBUL
GSM: 0532 624 21 27
Bu sitedeki bilgiler doktor ya da eczacıya danışmanın yerine geçmez. Sitedeki bilgi, yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, tanı ve tedaviye yönlendirme amaçlı değildir.© 2020 Hakan Buzoğlu. All Rights Reserved.
ByFlash Web Agency