Exfolyantlar derinin en dış katmanını yani epidermisin SC nu döken ürünlerdir.Exfolyantların kullanımı ile derinin en dış katmanından ölü hücrelerin uzaklaştırılması deriye daha pürüzsüz bir görünüm vermektedir. Ayrıca gözenekleri açmakta, hücresel yenilenmeyi arttırmakta, epidermis içine ürünlerin emilimini artırmakta, cildin nem tutma yeteneğini geliştirmektedir.

Eksfoliasyon ürünleri bunu mekanik yada kimyasal yollar ile yapmaktadır. Mekanik eksfoliasyon scrublar, gommages/enzim peeling ve mikrodermabrazyonlar ile yapılırken kimyasal eksfoliasyon AHA ve BHA gibi kimyasal asitlerin düşük konsantrasyonları ile yapılabilmektedir.

Eksfoliasyon yapan madeler; polietilen, yer fıstığı, AHA lardan glikolik asit, badem, fındık,limon gibi içeriklerdir. Enzimatik eksolyant olarak papayadan elde papain kullanılabilmektedir.

Deri kalın, kaba ve stimülasyona ihtiyaç duyuyor ise eksfolyasyon yapılmaktadır. Tüm cilt tiplerinde haftalık olarak uygulanabilir. Hücre yenileme oranı yaşla birlikte yavaşlar ve olgun bir ciltte daha taze bir görünüm sağlamak için eksfoliasyon daha sık kullanılabilir.

Eksfoliantların fazla kullanımının deride iritasyon yaptığı ve deride doğal savunma sistemleri azalttığı unutulmamalıdır.

Mekanik eksfolyasyon

Scrublar

Yapılarında granüller-küçük partiküller deriye friksiyonla uygulandığında bunlar mekanik olarak ölü hücrelerin uzaklaştrılmasını sağlamaktadır. En çok tercih edilen eksfoliyantlardır. İçeriklerinde yulaf ezmesi, badem, jojoba tohumları yada tahıllar gibi doğal maddeler yada yüksek teknoloji ile üretilen polipropilen partikülleri vardır. Her cilt tipinde kullanılabilmesi ile birlikte daha çok yağlı ve kaba ciltlerde tercih edilmektedir.

Gommage/peeling kremler

Gommage Fransızcadan gelmektedir ve silmek anlamına gelmektedir. Bu kremler deriye elle yada fırçalar ile uygulanmaktadır. Kuruması için beklenir sonra ciltten parmaklar ile çıkarılır. Bazılarının içerisinde deride keratin parçalanmasını sağlayan enzimlerde kullanılmaktadır. Tüm cilt tiplerinde kullanılmakla birlikte daha çok kuru ve olgun ciltlerde tercih edilmetedir.

Kimyasal exfoliyantlar

En sık olarak AHA lar kullanılmaktadır. Deride eksfoliasyon etkileri ile yumuşak pürüzsüz ve düz bir görünüm vermektedir.


yol tarifi

dermatoloji randevu
dermatoloji doktor cevapliyor

Adres: Esentepe Mah. Cevizli D 100 Güney Yanyol Lapishan 25/2 Soğanlık, Kartal / İSTANBUL
GSM: 0532 624 21 27
Bu sitedeki bilgiler doktor ya da eczacıya danışmanın yerine geçmez. Sitedeki bilgi, yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, tanı ve tedaviye yönlendirme amaçlı değildir.© 2020 Hakan Buzoğlu. All Rights Reserved.
ByFlash Web Agency