Endovenöz Lazer Tedavisi (EVLA)

Varis içerisinde lazer uygulaması; Endovenous laser ablation (EVLA)

Bu yöntemin hasta uyumu yüksektir. Kısa iyileşme süresi, düşük maliyet ve kolay uygulanabilir olması sistemin özelikleri arasındadır. Bu yöntemde lazer direkt olarak varis içerisine uygulanmaktadır. Bu nedenle kullanılan lazerlerin damar içerisinde hedefi su ve hemoglobin;Hb dir. Bu amaçla 810nm, 940nm, 980nm, 1064nm, 1320nm ve 1470 nm dalga boylarına sahip lazerler tercih edilmektedir.

Başlangıçta EVLA yönteminde kullanılan çoğu lazer sistemleri devamlı atımlı-CW di. Ancak bu kullanım sırasında lazer fiber ucunda karbonizasyona neden olmakta idi. Karbonizasyon lazerin dokuya geçişini azaltmaktadır. Bunun yerine son yıllarda EVLA da aralıklı atımlı-pulse sistemler kullanılmaktadır.

EVLA amaçlı en sık kullanılan 1064 nm Nd Yag lazer ve bunların pulse modlarıdır. Bu lazerde enerji olarak 15-18 W hatta daha yüksek enerjilerin; 25 W daha etkin oldukları gösterilmiştir.

Uygulama yapılacak venöz sistemin ven haritası duplex scan ile çıkarılmakta ve işaretlenmektedir.

EVLA sırasında hastaya midazolam (Dormicum, Roche) ve 125 mg diklofenak (Naklofen, Krka) verilmektedir.

Uygulam alanı ve tüm bacak steril edilmektedir.

Hasta ters Trendelenburg pozisyona alınmakta. Lazer ve kataterin uygulanacağı noktaya lokal anestezi yapılmakta. Lazer ablazyon yaplacak venzö yapı çevresine tümesent abestezi (20ml 2% lidokain + 100ml SF + 4ml sodium bicarbonate + 1 ml % 0.1 adrenalin) uygulanır. Lokal anestezi alanına 19 nolu iğne ultrasund;US altında venöz yapıya girilmekte. Sonra bunun içerisinden 0.035” J tipped guide tel ile vene girilmekte. Bu arada sefanofemoral bileşke; SFJ US altında saptanmakta. Sonra lazer kateteri için dışardan gerekli olan uzunluk ölçülmekte. Lazer fiber baresi 2.5 cm dışarda kalacak şekilde sıyrılmakta. Sonrada lazer fiberi US eşliğinde great sefanöz vene; GSV yerleştirilmekte.
İlk 7 cm US eşliğinde yapılır. 10 cm bie enerji control edilir. Uygulam noktasına 2 cm yakın stoplanır.

4 hafta konpresyon çorabı klas II uygulanır.


Sık yan etkiler;

Ekimoz, diskromi, yüzeysel yanıllar, yüzeysel flebitis, lokal hematom


Damarsal Hastalıklar

yol tarifi

dermatoloji randevu
dermatoloji doktor cevapliyor

Adres: Esentepe Mah. Cevizli D 100 Güney Yanyol Lapishan 25/2 Soğanlık, Kartal / İSTANBUL
GSM: 0532 624 21 27
Bu sitedeki bilgiler doktor ya da eczacıya danışmanın yerine geçmez. Sitedeki bilgi, yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, tanı ve tedaviye yönlendirme amaçlı değildir.© 2020 Hakan Buzoğlu. All Rights Reserved.
ByFlash Web Agency