Dolgunun Uygulama Alanında Görünür Olması

Deride istenilen derinliğin üstüne yapılmış olması yani yüzeyel uygulanması dolgunun görünür hale gelmesine neden olmaktadır.

HA dolguların çok yüzeysel uygulanması uygulama alanında istenmeyen mavi renkte HA in görünür olmasına neden olmaktadır. Buna “Tyndall etkisi” denilmektedir. Tyndal etkisi fiziksel optik sisteminde kullanılan bir tanımlamadır. Normalde bir bardaktaki su renksizdir. Suya un gibi fiziksel bir form katıldığında su un ile süspansiyona dönüşmektedir. Bu form normal ışık yalpazesindeki mavi ışığı yansıtmakta buda mavi görüntüye neden olmaktadır. Buna Tyndall etkisi denilmektedir.

Uygulama alnına masaj yapılması bunların azalmasına ve görünürlüklerinin kaybolmasını sağlamaktadır. Eğer masaj yeterli olmaz ise hyaluronidaz kullanılabilmektedir ancak bunun çok sık uygulanması gerekmektedir. Bunun dışında 30 gauge ince uçlu iğneler yada 11 nlu bistüri ucu ilede dolgu çıkarılmaya çalışılmaktadır. Bu dolgudan uygulamasından hemen sonra yada 12 ay sonra yapılmalıdır.  • Kalsiyum hidroksiapeti içeren dolguların çok yüzeysel uygulanması deri altında kalsiyumdan kaynaklanan beyaz renk değişimine neden olmaktadır.
  • Poli L laktik asit içeren dolgularında çok yüzeysel uygulanması bunların görünür olmasına neden olmaktadır.
  • Kalsiyum hidroksapeti ve Poli L laktik asit dolguların belirgin olması durumunda dermabrazyon yada lazer uygulamaları ile çözümler sağlanabilmektedir.Kalsiyum hidroksiapeti içeren dolguların çok yüzeysel uygulanması deri altında kalsiyumdan kaynaklanan beyaz renk değişimine neden olmaktadır.

Poli L laktik asit içeren dolgularında çok yüzeysel uygulanması bunların görünür olmasına neden olmaktadır.

Kalsiyum hidroksapeti ve Poli L laktik asit dolguların belirgin olması durumunda dermabrazyon yada lazer uygulamaları ile çözümler sağlanabilmektedir.


yol tarifi

dermatoloji randevu
dermatoloji doktor cevapliyor

Adres: Esentepe Mah. Cevizli D 100 Güney Yanyol Lapishan 25/2 Soğanlık, Kartal / İSTANBUL
GSM: 0532 624 21 27Bu sitedeki bilgiler doktor ya da eczacıya danışmanın yerine geçmez. Sitedeki bilgi, yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, tanı ve tedaviye yönlendirme amaçlı değildir.


© 2020 Hakan Buzoğlu. All Rights Reserved.
ByFlash Web Agency