Dolgu Maddesinin Yer Değişimi

Dolgu maddeleri uygulama alanında sabit kalmalıdır. Bazı dolgu maddeleri uygulamalarında dolgu maddesi uygulama alanının dışına istemsiz yer değiştirebilmektedir. Bu yer değiştirme yer çekimine ve yüz kaslarına bağlı olarak gelişmektedir. Özellikle dolgu maddesi deriye çok yüzeysel yada yüzün göz ve ağız çevresi gibi hareketli alanlarına uygulandı ise.

Dolgu maddelerinin dudak ve göz kapaklarına uygulandığı durumlarda bu istemsiz hareketi sık görülmektedir.

Dudaklarda calcium hydroxylapatite kullanımında sık görülmektedir. Dudakların hereketi ile dolgu kaslar içerinde hareket etmekte hatta belli alanlarda toplanarak nodül şeklinde görülebilmektedir. Polyacrylamide içeren dolgu uygulamalarında bu problem % 3 oranında sık geliştiği bildirilmiştir.

Dolgu maddesinin yer değişimi ciddi estetik problemler yaratmaktadır. Bazen uygun olmayan anatomik alanlara dolgunun yer değişimi başka sorunlarda yaratabilmektedir. Örneğin yanağa yapılan hyaluronic asitin göz alt kapaklarına olan hareketi gibi. Bu sıklıkla dolgu maddesinin fazla volümler de uygulanması ile olmaktadır.


Sorunuzu Gönderin
dermatoloji randevu
dermatoloji doktor cevapliyor
Adres: Bulgurlu Mahallesi Libadiye Caddesi No:15 Daire:9 Üsküdar/İstanbul
GSM: 0532 624 21 27
Bu sitedeki bilgiler doktor ya da eczacıya danışmanın yerine geçmez. Sitedeki bilgi, yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, tanı ve tedaviye yönlendirme amaçlı değildir.
© 2017 Hakan Buzoğlu. All Rights Reserved.
ByFlash Web Agency