Doğal Dudak Yapısı ve Dudak Stilleri

Doğal Dudak YapısıEstetik sonuçları mükemmel bir dudak uygulamasında hastanın doğal dudak yapısının belirlenmesi son derece önemlidir. Normalde üst dudak ile alt dudak estetik volüm oranı aşağıdaki gibidir.

Genetik yapı, dudaklar ile çene kemikleri ve dişler arasındaki ilişki, çevresel faktörler ve mimiklerimiz  dudaklarımızın  yapısını belirlemektedir.  Dudaklar için üst ve alt dudağın volümüne göre 3 tip tanımlanmıştır.

 1. Üst ve alt dudakların eşit olduğu dudaklar; Bu doğal dudak yapısında en istenmeyen dudak şeklidir. Doğuştan yapısal olabilir yada sıklıkla yaşlanma sürecinde ortaya çıkmaktadır.

 2. Üst dudağın alt dudağa göre volüm olarak daha belirgin olduğu dudaklar; daha az sıklık gözlenen bir dudak yapısıdır. Kadınlar arasında arasın da estetik bulunmayan bir yapısı vardır.  Sıklıkla büyük üst ön dişler yada üst çene kemiğinin alt çene kemiğinden önde olduğu durumlar ile birlikte olabilmektedir.

 3. Alt dudağın üst dudağa göre daha volümlü olduğu dudalar; daha sık gözlenen bir dudak yapısıdır. Kadınlar arasında daha fazla kabul edilmektedir.  ideal dudaktada alr dydak üst dudaktan hafif büyük olmakla birlikte burada üst dudak nu oranlardan fazla büyüktür.Üst ve alt dudak volümleri eşit
Üst dudağın alt dudağa göre daha volümlü olduğu dudak yapısı
Alt dudağın üst dudaktan volüm olarak normalden fazla olduğu dudak formu
 • Üst ve alt dudak volümleri eşit
 • Üst dudağın alt dudağa göre daha volümlü olduğu dudak yapısı
 • Alt dudağın üst dudaktan volüm olarak normalden fazla olduğu dudak formu
 • Üst ve alt dudak volümleri eşit

  Bu doğal dudak yapısında en istenmeyen dudak şeklidir. Doğuştan yapısal olabilir yada sıklıkla yaşlanma sürecinde ortaya çıkmaktadır.
 • Üst dudağın alt dudağa göre daha volümlü olduğu dudak yapısı

  Daha az sıklık gözlenen bir dudak yapısıdır. Kadınlar arasında arasın da estetik bulunmayan bir yapısı vardır. Sıklıkla büyük üst ön dişler yada üst çene kemiğinin alt çene kemiğinden önde olduğu durumlar ile birlikte olabilmektedir.
 • Alt dudağın üst dudaktan volüm olarak normalden fazla olduğu dudak formu

  Daha sık gözlenen bir dudak yapısıdır. Kadınlar arasında daha fazla kabul edilmektedir. İdeal dudakta da alt dydak üst dudaktan hafif büyük olmakla birlikte burada üst dudak nu oranlardan fazla büyüktür.
 • Üst ve alt dudak volümleri eşit
 • Üst dudağın alt dudağa göre daha volümlü olduğu dudak yapısı
 • Alt dudağın üst dudaktan volüm olarak normalden fazla olduğu dudak formuDudak sitilleri hızla değişmekle birlikte günümüzde kadınlar ve estetik uzmanları tarafından belirlenmiş dudak stilleri bulunmaktadır. Bunlar hasta istekleri ve doğal dudak yapısına göre belirlenmelidir.


Dudak Stilleri ve Uygulama Noktaları

 1. Klasik sitil dudak uygulaması; Bu gerçek anlamda bir klasik uygulamadır. Görünümünde ve dudak yapısında ciddi değişim istemeyen kadınların en fazla tercih ettikleri sitildir. Sıklıkla yapısal olarak dudakları ince yada yaşlanma sürecinde dudak volümünü kaybetmiş kadınlar tarafında tercih edilmektedir. Alt ve üst dudak arasında ideal ölçüler korunacak şekilde 5 noktada volüm uygulaması yapılmaktadır.

 2. Rubina sitil dudak uygulaması; aşırı ve estetik olarak hoşa gitmeyen bir görünüm olmadan dudaklarını daha dolgun sevenler için kullanılan bir sitildir. Klasik sitile çok benzer ancak klasik formdan daha fazla volüm olarak fazladır. Bu sitilde dudak uygulamadan önce hastanın yüz yapısı son derece önemlidir. Örneğin burun-çene mesafesi kısa olan kadınlarda rubina stili çok hoş olmayan bir stil olabilir. Uygulama dudaklarda yine 5 uygulama alanına yapılmaktadır.

 3. Erkek sitil dudak uygulaması; erkeklerde dudak dolgu uygulamalarında tercih edilmektedir. Burada uygulama dudakların ağız köşelerine yakın yapılmakta böylece erkek dudak formu bozulmamaktadır.

 4. Eve (Havva) sitil dudak uygulaması; Diğer sitil uygulamalardan farklıdır. Alt dudağın ağız köşesinde fazla kaybolduğu durumlarda kullanılmaktadır. Buraya yapılacak volüm uygulaması alt dudağın gerçek volüm ve yapısını ortaya çıkaracaktır.

 5. “Pearlique” sitil dudak uygulaması;  Bu dudak sitili sadece alt dudakta iki inci tanesi gibi duran bir dudak sitilidir. Cupid dudak sitilinin tam tersidir. Dudaklara verilen daha çekici ve seksi bir formdur. Daha dikkat çekmek isteyen bir görünüm isteyen hanımların tercihi olmaktadır. Uygulama dudakta sadece 3 ve 4 alanlara yapılmaktadır. Bazen uygulama üst dudak vermilion kenarının belirginleşmesi ile kombine kullanılabilmektedir.

 6. Cupid Lip from sitil dudak uygulaması; Bu sitil dudaklar çok genç bir ifade sağlamaktadır. Kadınlarda dudakların doğal dolgunlaşma süreci ergenlik döneminde cupid bowda-üst dudağın tam ortasında başlamakta daha sonra dudağın dolgunluğu tüm dudağa estetik orantılarda dağılmaktadır. Bu nedenle Cupid lip sitili dudakları ergenlik dönemi öncesinde kadınlarda doğal olarak görmekteyiz. Bu sitil uygulamlarda dikkatli olunmalıdır. Buraya yapılacak biraz aşırı bir volüm uygulaması doğal görünümden hastayı uzaklaştırabilmektedir.

 7. Angelic-Melek kanadı sitil dudak uygulaması; Bu uygulama tamamen üst dudakta yapılmaktadır. Üst dudak vermilion belirginleştirilmekte ve sadece 1 ve 2 alanlara volüm yapılmaktadır. Kadınlar tarafından sade ancak gösterişli olması nedeni ile tercih edilmektedir. Uygulama sonrası görünüm melek kanadına benzerliği ile bu ismi almıştır.

 8. Hollywood sitil dudak uygulaması; Bu dudak sitili alt ve üst dudaklarında aşırı dolgu istemeyen ancak tüm dikkatleri dudaklarına çekmek isteyen kadınlar tarafından istenmektedir. Daha sıklıkla sineme ve tv sanatçılarının tercihi olarak seçildiğini görmekteyiz. Üst dudak kenarları diğer dudak sitillerinde olduğu gibi ağız köşesinde keskin bir silinme göstermemektedir. Normalde alt dudağın üst dudağa göre volüm fazlalığı tersine dönmüştür.  Burada volüm uygulaması 1,2 ve 5 alanlara yapılmaktadır.Klasik sitil dudak uygulaması
Erkek sitil dudak uygulaması
Eve (Havva) sitil dudak uygulaması
“Pearlique” sitil dudak uygulaması
Cupid Lip from sitil dudak uygulaması
Angelic-Melek kanadı sitil dudak uygulaması
Hollywood sitil dudak uygulaması
 • Klasik sitil dudak uygulaması
 • Erkek sitil dudak uygulaması
 • Eve (Havva) sitil dudak uygulaması
 • “Pearlique” sitil dudak uygulaması
 • Cupid Lip from sitil dudak uygulaması
 • Angelic-Melek kanadı sitil dudak uygulaması
 • Hollywood sitil dudak uygulaması
 • Klasik sitil dudak uygulaması

  Klasik sitil dudak dolgusu alt ve üst dudak arasında normal oranlar korunacak şekilde 5 noktada volüm uygulaması yapılmaktadır.
 • Erkek sitil dudak uygulaması

  Erkeklerde dudak dolgu uygulamalarında tercih edilmektedir. Burada uygulama dudakların ağız köşelerine yakın yapılmakta böylece erkek dudak formu bozulmamaktadır.
 • Eve (Havva) sitil dudak uygulaması

  Alt dudak ağız köşesine yakın alana yapılan Eve sitili dudak dolgusu
 • “Pearlique” sitil dudak uygulaması

  Pearlique dudak sitilinde dolgu uygulama alanları
 • Cupid Lip from sitil dudak uygulaması

  Cupid sitilde dolgu uygulama alanları
 • Angelic-Melek kanadı sitil dudak uygulaması

  Angel sitili dudak dolgusu üst dudak vermilion hattının belirginleştirilmesi ve yukarıda resimdeki alanlara volüm uygulaması ile yapılmaktadır.
 • Hollywood sitil dudak uygulaması

  Hollywood sitili dudak dolgusunda 1,2 ve 5 alanlara dolgu uygulanmaktadır.
 • Klasik sitil dudak uygulaması
 • Erkek sitil dudak uygulaması
 • Eve (Havva) sitil dudak uygulaması
 • “Pearlique” sitil dudak uygulaması
 • Cupid Lip from sitil dudak uygulaması
 • Angelic-Melek kanadı sitil dudak uygulaması
 • Hollywood sitil dudak uygulaması


yol tarifi

dermatoloji randevu
dermatoloji doktor cevapliyor

Adres: Esentepe Mah. Cevizli D 100 Güney Yanyol Lapishan 25/2 Soğanlık, Kartal / İSTANBUL
GSM: 0532 624 21 27
Bu sitedeki bilgiler doktor ya da eczacıya danışmanın yerine geçmez. Sitedeki bilgi, yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, tanı ve tedaviye yönlendirme amaçlı değildir.© 2020 Hakan Buzoğlu. All Rights Reserved.
ByFlash Web Agency