Deri Pigmentasyonu ve Bornzlaştırıcılar

Güneş ve yapay ışık kökenli UV ışınım deri kanserlerinin gelişiminde risk faktörüdür. Buna karşın derinin sahip olduğu fizyolojik pigmentasyon ve UV karşı pigmentasyondaki artışı derinin doğal korunma yöntemdir.

Ancak derinin koyu tenli olması yani pigmentasyondan zengin olması düşünüldüğü kadar UV ışınıma karşı yeterli bir koruma sağlamamaktadır. En koyu tenlilerde doğal pigmentasyon yoğunluğu UV den SPF 3-5 oranında koruyucu olmaktadır. Ancak bu düşük korumaya rağmen koyu tenlilerde maling melanoma-MM gelişme riski açık tenlilerde grülen MM riskinin %8 i, melanoma dışındaki cilt kanseri gelişme riski açık tenlilerde görülen riskin ancak % 1′ i kadardır.

Koyu tenlilerde UV ye karşı doğal koruma SPF olarak düşük iken cilt kanseri gelişme riskini azaltmaktadır. Öncelikle güneşten koruyuculardan farklı olarak doğal deri pigmentasyonu UV ışınlarına karşı daha geniş bir koruma sağlamaktadır. Koyu tenlilerde UV ile bronzlaşma reaksiyonları hemen ortaya çıkmaktadır buda daha hızlı bir koruma artışı getirmektedir. Ayrıca deride bulunan doğal melanin deride UV ile oluşan ve kanser ile deri yaşlanmasından sorumlu serbest okisjen radikallerine karşı antioksidan olarak çalışmaktadır. Ayrıca koyu tenlilerde melanositlerde yapılan ömelanin feomelanindan daha fazla UV karşı kerainositlerde DNA hasarını korumaktadır.

Bu bilgiler güneş ve UV den korunmada doğal deri pigmentasyonunun ne kadar değerli olduğunu göstermektedir.


Deri Pigmentasyonu ve Bornzlaştırıcılar

yol tarifi

dermatoloji randevu
dermatoloji doktor cevapliyor

Adres: Esentepe Mah. Cevizli D 100 Güney Yanyol Lapishan 25/2 Soğanlık, Kartal / İSTANBUL
GSM: 0532 624 21 27
Bu sitedeki bilgiler doktor ya da eczacıya danışmanın yerine geçmez. Sitedeki bilgi, yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, tanı ve tedaviye yönlendirme amaçlı değildir.© 2020 Hakan Buzoğlu. All Rights Reserved.
ByFlash Web Agency