Deri Biyopsileri

Cilt hastalıklarında ve tümörlerinde kesin tanı amaçlı biyopsi yapılmaktadır.  Biyosi öncesi uygulama yapılacak lezyon alan mutlaka işaretlenmektedir.

Deri biyopsilerinde sterilizasyon ve lokal anestezi  uygulanmaktadır.

Deri biyopsisinde bir çok teknik kullanılmakta.

Teknikler farklı olsada öncelikle deriden biyopsi alınacak yer cerrahi kalem ile işaretlenmekte, sterilizasyon ve lokal anestezi uygulanmakta.

Shave Biyopsi

En basit ve sık kullanılan biyopsi yöntemidir. Özellikle deri yüzeyinde epidermisteki lezyoların değerlendirilmesi için tercih edilmektedir. Sterilizasyon ve lokal anestezi sonrası deriden cerrahi bıçak ile yüzeyel biyopsi alınmaktadır. Gelişebilecek kanama alanı özel solüyonlarla kontrol altına alınmakta dikiş atılmadan alan pansuman yapılarak iyileşmeye bırakılmaktadır.


Punch Biyopsi

Dğer sık kullanılan biyopsi yöntemidir. Burada punch denilen yuvarlak, 2-4 mm lik değişik boyutlarda keskin bir cerrahi enstrüman kullanılmaktadır. Bunlar tek kullanımlıktır yani her hastada yenisi kullanılır.

Deri tüm katları ile kesilerek alınmakta biyopsi yapılan yer cerrahi olarak dikişlerle kapatılmakta yada bu şekilde iyileşmeye bırakılmaktadır.

 

 


yol tarifi

dermatoloji randevu
dermatoloji doktor cevapliyor

Adres: Esentepe Mah. Cevizli D 100 Güney Yanyol Lapishan 25/2 Soğanlık, Kartal / İSTANBUL
GSM: 0532 624 21 27
Bu sitedeki bilgiler doktor ya da eczacıya danışmanın yerine geçmez. Sitedeki bilgi, yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, tanı ve tedaviye yönlendirme amaçlı değildir.© 2020 Hakan Buzoğlu. All Rights Reserved.
ByFlash Web Agency