Göz çevresi, özellikle kaz ayakları, dinamik ve statik deri kırışıklıklarında botulinum toksin-Btx enjeksiyonları en sık tercih edilen uygulama alanları arasında. Göz altında mimikler ile ortaya çıkan dinamik kırışıklıklar yada normalde var olan statik kırışıklıklarda Mikro Botoks(Botox)-BTX uygulamaları tercih edilmekte. 

Mikro BTX uygulaması için 100 IU botulinum toxin(onabotulinumtoxin, Botox®) 2ml 0.9% salin ile dilüe edilir. Bundan 2 IU (2x 0,04ml= 0.08 ml) alınarak üzerine 10 IU 0.4 ml .9% salin eklenir. Böylece  mikro Btx uygulamasın hazır 12 IU yani 0.48 ml elde edilmiş olmakta. Her bir IU de 0.165 IU Btx elde edilmekte.

 Göz çevresi kırışıklıklarının yerleşim yoğunluğuna göre aşağıdaki temsli resimde olduğu gibi bir sınıflandırma yapılmakta ve buna göre Klasik Btx uygulama noktaları belilenerek Btx enjeksiyonu yapılmakta.

Göz altı kırışıklıklarında ise Mikro Btx uygulamasında yukarda olduğu gibi göz altında kırışıklıkların lokasyonuna göre bir sınıflama kullanılmakta. Bunun için aşağıdaki temsli resimde olduğu gibi göz altı 3 alan bölünür. 

Klinik değerlendirmede göz altında kırışıklıkların yerleşim alanına göre mikro Btx uygulanmakta. Uygulama alanları aynı olmakla birlikte kırışıklıkların lokasyon ve yoğunluğuna göre mikro Btx uygulam sayısı değişebilmektedir. 

Uygulamadan 2 hafta sonra kontrol istenerek klinik etkinlik değerlendirilmekte. Gerekir ise kontrol enjeksiyonları yapılmakta. 

 

 

 

 

 


Adres: Esentepe Mah. Cevizli D 100 Güney Yanyol Lapishan 25/2 Soğanlık, Kartal / İSTANBUL
GSM: 0532 624 21 27
Bu sitedeki bilgiler doktor ya da eczacıya danışmanın yerine geçmez. Sitedeki bilgi, yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, tanı ve tedaviye yönlendirme amaçlı değildir.© 2020 Hakan Buzoğlu. All Rights Reserved.
ByFlash Web Agency