Dövme sonrası tüm hastalarda yapılan alanda iğnelerden dolayı kızarıklık-eritem ve hafif bir ödem gelişmektedir.

Lokal ısı artışı olmaktadır.

Bir kaç gün sonra yada bir kaç hafta sonra uygulama alanında deriden kabuklanma ile pigmentin bir kısmı atılmaktadır. Böylece deri hafif kuru hale gelmekte bu dönemde nemlendirici verilmektedir.

3-4 haftada dövme alanı iyileşmektedir.

Aylar sonra deride sertleşme, kepeklenme ve kabuklanma, kaşıntı ve ağrı olabilmektedir. Bu süreç güneşe bağlanmıştır. Mekanik giysiler ile yada güneşten koruyucular ile güneşe karşı korunmalıdır.

Dövme içerisindeki pigment partikülleri uygulama alanında yabancı cisim granulomuna neden olmaktadır. Bu bezelyeden fındık büyüklüğüne kadar değişebilmektedir.

Diğer bir reaksiyon likenoid reaksiyondur . Bu klinik tabloda epidermis deri hücre döküntüleri-skuamlarla kalınlaşmış ve dövme alanında 5-10 mm kalınlığa ulaşmıştır. Sıklıkla red 124 pigmentinde görülmektedir. Klinik tabloda kaşıntı görülebilmektedir.

Dövme kimyasallarının iritasyon ve alerjik reaksiyonları ortaya çıkabilmektedir.

Kanserojen etki

Gebelikte teratojen etki

Dövme ve Cilt Kanseri

Dövmede  sonrası cilt kanserlerinin gelişim riski bulunmaktadır. Bu riskte pigmentin kimyasal içeriği, dövme yapıldıktan sonra deride reaksiyon yapıp yapmaması ve dövmenin uzun süreli yada aralıklı yoğun güneşe maruz kalması önemli faktörlerdir. Asıl soru dövmenin rengi cilt kanseri gelişme riskinde bir faktör müdür? Dövmede en sık kullanılan pigmentler kırmızı ve siyahtır. Ayrıca kırmızı en sık reaksiyon yapan pigmendir ve SCC, keratoakantoma ve pseudoepitheliomatous hyperplasi gibi cilt kanserleri ile birlikteliği gösterilmiştir. 

Dövme ve cilt kanseri gelişmesinde genetik kanser yatkınlığı ve viral enfeksiyonlarda rol oynayan faktörler arasındadır.


Adres: Esentepe Mah. Cevizli D 100 Güney Yanyol Lapishan 25/2 Soğanlık, Kartal / İSTANBUL
GSM: 0532 624 21 27
Bu sitedeki bilgiler doktor ya da eczacıya danışmanın yerine geçmez. Sitedeki bilgi, yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, tanı ve tedaviye yönlendirme amaçlı değildir.© 2020 Hakan Buzoğlu. All Rights Reserved.
ByFlash Web Agency