Atımlı Elektromanyetik alan-"Pulsed Electro-Magnetic Field―PEMF" tedavilerin 1900 yıllarda farklı klinik uygulamları ile kullanıldıklarını görmekteyiz. 1975 yılında yüksek enerjili PEMF sistemleri kullanan sistemlerin kullanılmaya başladığını görmekteyiz. Özellile ortopedik problemlerde(kas, sinir, ligament, eklem ve kemik probemlerinde), kronik ağrılarda, migrende, depresyon-anksiyetede ve yara iyileşmesinde. Temelde dünyamız gibi tüm canlı sansız varlıkların bir elktromanyetik enerjileri olması gerektiğini biliyoruz. Ancak PEMF tedavilerinde kullanılan manyetik alan gücü çok küçük olabileceği gibi dünyanın manyetik alan gücünün 10,000 katında daha fazla olabilmektedir. Genel olarak düşük PEMF enerjiler hücresel iyileşme ve yenilenme için kullanılırken yüksek enerjiler ortopedik ve nörolojik dejeneratif problemlerde tercih edimekte.

PEMF tedavileri uygulama alanında dokuları ve bunları olşturan hücreleri hedef almakta. Hücre düzeyinde membrablarda iyon geçişleri üzerinden etkileri ile hücresel metabolizma ve aktiviteyi arttırmakta. Örneğin deri yüzeyinden uygulandığında deri dokusunda hücresel enerji yapımını, oksijen alınımını hücre içierisine kalsiyum iyonlarının geçişini, hücre içeriisne potasyum girişini, hücre dışına sodyum çıkışını, anzimlerin biyolojik aktivitelerini artırmakta. Dokularda lenfatik dolaşımı düzenlemekte.

Uygulama alnaında PEMF in doku ve vücutta yaptıkları aşağıdaki gibi özetlenebilir.

 • Dokularda mikrodolaşımı arttırması
 • Dokularda hücreler okisjen, iyon ve besin geçişinin artışı
 • Dokularda oksijen basıncının yükselmesi
 • Hücrede ATpartışı ile metabolizmanın çoğalması
 • Hücrede DNA ve RNA yaımının artışı
 • Hücrelerde protein biyosentezinin artışı
 • Dokularda antiksidan etkileri
 • Dokulara aklsiyum geçişinin artışı
 • Dokularda yeni kolejen ve elastin yapımının artışı ile doku elastikliği ve dolgunluğunu arttırmakta
 • Dokuların kendilerini onarımlarının artışı
 • Dokularda dmarsal makro dolaşımının arttırılması
 • Dokularda ödem, inflamasyon ve ağrının azalması

PEMF dokudaki bu özellikleri bölgesel yağlanma ve selülittte etkili olabilir düşüncesi ile PEMF bu amaçla kullanılmaya başlandı.

Klinik olarak İtalya Mantis firmasının "Theramagnetic " sistemini kullanmaya başadık.

Bu sistemler bölgesel zayıflama ve selült tedavilerinde 2 sistemi kombine kullanmakta.

Döner 2 roller içeren başlık sistemi ile uygulama alanına yapılan masaj; bölgesel zayıflamanın ve selülitin tedavisinde bu tür masaj sistemleri eskiden beri kullanılmakta ve endormoloji yöntemi-LPG olarak tanımlanmakta. Motorize silindirler sayesinde bir taraftan cilt yüzeyinde ileri-geri sıkıştırma ve tekrar bırakma hareketi ile birlikte hafif bir emiş gücü uygulanarak mekanik olarak masaj yapılır. Hastanın ihtiyacına göre motorize roller hızları, deriye yapılan vakum etkisi ayarlanabilmekte. Bu masaj ile deri ve deri altı yağ dokusunun hareketlendirilmesi, mikrodolaşımın arttırılması sağlanır iken fibroblastik aktivite artışı ile kolajen,elastin ve hyaluronik asit gibi bağ dokusu desteklerinin üretimi arttırılır. Uygulama alanında egzersizlerde olduğu gibi kas uyarımını sağlar.

PEMF bu sistemde stokastik rezonans ile uygulandığı için "Pulsed Magnetic Fields with Stochastic Resonance-PMFS" olarak tanımlanmakta. Çok düşük frekanslı atımlarla uygulanan manyetik alan uygulaması deri ve deri altı yağ dokusunda hücresel yapılarda uyarıma neden olmakta. Yağ dokusunda yüksek ATP üretim ile yağın yakımını-lipolizisi sağlarken fibroblastik aktivite artışı ile bağ dokusu desteklerinin üretimi düzenlenir.

Endermoloji ve PEMF birlikte kullanımı; vücut yağ indeksininde azalma, selülit görünümünde iyileşme, vücut şeklinin yeniden biçimlenmesini sağlamakta. Bu sistemin kullanıldığı hastalarda bu etkiler ile birlikte vücut ağrılarında azalma, uyku problemlerinde azalma, vücut enerji düzeyinde ve esnekliğinde artış gözlenmiştir.


Adres: Esentepe Mah. Cevizli D 100 Güney Yanyol Lapishan 25/2 Soğanlık, Kartal / İSTANBUL
GSM: 0532 624 21 27
Bu sitedeki bilgiler doktor ya da eczacıya danışmanın yerine geçmez. Sitedeki bilgi, yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, tanı ve tedaviye yönlendirme amaçlı değildir.© 2020 Hakan Buzoğlu. All Rights Reserved.
ByFlash Web Agency