Mezoterapide sık kullanılan ilaçlar

 • Prokain klorhidrat; Procain chlorhydrat

Procain Acide Biostablex % 2 (Procain); 5 ml ampuller kutuda 6 adet şeklinde var. Sık kullanılıyor olması; anestezik etkisi, vazodilatasyon yapması ve güvenilir olmasından kaynaklanmaktadır. Prokain mezoterapide hazırlanan kokteyllerde mutlaka olmalıdır. Yapısının hidro ve liposoluble olması nedeni ile hücre membranını hızla geçmekte. pH 3.5. Prokain allerjilerinde dikkatli olunmalıdır. Sülfanamid içeren tedaviler ile geçimsizdir. Daha önce epilepsi öyküsü olanlarda kullanılmamalıdır. Kollaps gelişiminde hemen kafein verilmeldir. 2-3 mg/kg genel toplam dozu iken intradermal uygulamalarda toplam doz 20 mg dır. Bulantı kusma, İç sıkıntısı(uygulama hızını azaltın) yapabilir. Yan etkiler daha fazla ise tedavi kesilmelidir.

 • Melilot ekstresi;Rutine ve Kokulu yonca ekstresi

Esberivan isimli ve 2 ml ampullerde 200 mg melilot ekstresi içermekte. Özellikle kokulu yonca özünde bulunan kumarine bağlı olarak antispazmolitik etkisi var. Bu etkisi tüm düz kaslar üzerinden dolaşım sisteminde venöz dönüşü arttırarak göstermektedeir.  Bu etki ritim düzenleyerek kasılmaların sıklık ve amplitüdünü arttırarak lenfatik sistemide desteklemektedir. RES sistemide etkilemektedir. pH 6.4 . Yapısı lipo ve hidrosoluble. 1996 yılından beri Fransada yok. Veno tonik ve lenfokinetik etkili. Meliota karşı allerjisi olanlarda kontrendike. İlk seanslarda olmamakla birlikte duyarlılığın gelişimi ile birlikte %3-5 oranında 3-4 seanslarda uygulama yerlerinde kaşıntı gelişmekte. 

 • Fosfatidilkolin Poliansatüre + Lineleik ve Oleik asitten oluşan; fosfolipid karışımı

Mezostabil isimli. Lipotropik etkilidir. Yağ hücresinin zarında akışkanlık ve geçirgenlği arttırmaktadır ayrıca lipolitik etkide göstermektedir. Uygulama 13X0.3 mm iğne uçları ile dik olacak şekilde ve 2-3 cm aralıklarla yapılmakta. Xhanthelasmada lezyon içerisine 7-10 gün ara ile 5-10 seana kullanımında etkili sonuçlar alınmaktadır.

 • Kafein

%10 1 ml ve %20 2 ml ampullerde. Uygulama sonrası emilimi tamdır ve lokal ve sistemik yan etkilere neden olmaktadır. Emilim sonrası eliminasyonu obezlerde daha uzundur. Fosofodiesterazın inhibisyonu ile c AMP birikimi yapmakta buda protein kimaz ve lipazı uyararak lipolizis yapmakta. Ayrıca trigliseridolipazın uyarılması ile serbest yağların artışı ile bunlar metabolize edilmektedir. Lidokain + Kafein karışımında 71 mg Kafein(%1.42) + 100 mg Prokain(%2) ideal bir karışımdır. Kafein bitkisel kaynaklı alkoloid. Pürin, ksantin, teofiline benziyor. pH 6.4. Lipo ve hidrosoluble. 1996 yılından beri Fransada yok. Veno tonik etkili, lenfokinetik. Meliota karşı allerjisi olanlarda kontrendike.

 • Triiodothyroasetik asit

Triac isimli, 5 ml ampüllerde 3.33 mg içermekte. Lipolitik etknliği var. Plasmada yarılanması 5-7 saat. Kullanımı sırasında TSH, T3, T4, Kolestrol, Trigliserid, glisemi takibi önerilmektedir ancak yapılan çalışmalarda bunlarda önemli bir değişime neden olmamaktadır. Dekomprese kardiopatilerde , kardiak ritim bozukluklarında, koroner yetersziliklerde, hipertiroidide kontrendike. Kısa sürede fotosensitivite yapmakta.

 • Muccopolysacharidase

Thiomucase isimli. 100 TRU liyofilize muccopolysacharidase içeren flakonlarda yanında 2 cc lik SF var. pH 3.85. Thiomucase  ve civa duyarlılığında kontrendike. Conjonctyl ile geçimsiz. Alkol ile denatüre olmakta.

 • Methylsilanetriol Salicylate yada organik silisyum

Conjonctyl isimli. 10 ml amp 10 adet. Her ampülde 0.05 g Methylsilanetriol Salicylate bulunmakta. İçeriğindeki silisyum mineral ve organiklerin( elastin, kollajen, proteoglikanlar ve glikoproteinlerin, Polisiloksanlar, silikonlar ve silanların) yapısına katılmakta. Eksikliği konnektif doku yapısının bozulmasına neden olmakta. Varlığı ise bozulan dokuların rejenerasyonunu sağlamaktadır. Hücre metabolizması ve bölünmesindede görevlidir. Hücrelerde c AMP stimüle ederek hücre içi serbest radikal oluşumu ile elastin ve kollajenin desorganizasyonuna neden olmakta. Lipolitiktir ve etkisi teofilin ve kafeinden daha üstündür. Serbest radikal gelişimini engellemektedir. pH 5.2 olduğu için 5-6.5 pH taki tüm bileşlikler ile uyum göstermektedir. Enzimatik  yıkıcı olan Hiyalüronidaz ve Thiomucose ile birlikte kullanılmaz. Salisilat duyarlılığında kontrendike.

 • Pentoxiphilin

Trental 100 mg 5 ml ampullerde. MI larda konrendike.

 • Cynarra Scolymus(Enginar Özü) özü

Chophytol isimli. Safra miktarını arttırmaktadır. 5 ml ampüller ve her birinde 0.1 g şeklinde Enginar ekstresi içermekte. Detoksikan, lipolitik ve diüretik.

 • Buflomedil

Fonzylane  isimli 5 ml amp ler ve her ampülde 0.05 g aktif madde var. Mikrosirkülasyonu düzenlemekte.

 • L Karnitin

1 gr L karnitine içeren 5 ml amp. Yağ yiyen molekül olarakta bilinmektedir. Plasmadaki kolestrol ve TG oranını azaltmaktadır. Kafein ile birlikte kullanılmaktadır.  GİS yan etkileri; bulantı, kusma, ishal ve karın ağrısı yapmaktadır.

 • Oligoelementler

Çinko, Nikel ve Kobalt içeren karışımlar iyi uyum gösterir ve hipofizer etki ve pankreasın noninsülinerjik sindirim sisitem etkisi üzerinden LD etkili olmaktadır. 3-6 ay dil altı ampuller alınmaktadır.

Mezoterapide az kullanılan ilaçlar

 • Peridil Heparin
 • DHE
 • Inophylline
 • Placentafil
 • Co A 1000
 • Neuriplege
 • Dogmatil
 • Laroxyl
 • Iodoglutrhional
 • B1 %2

 


Adres: Esentepe Mah. Cevizli D 100 Güney Yanyol Lapishan 25/2 Soğanlık, Kartal / İSTANBUL
GSM: 0532 624 21 27
Bu sitedeki bilgiler doktor ya da eczacıya danışmanın yerine geçmez. Sitedeki bilgi, yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, tanı ve tedaviye yönlendirme amaçlı değildir.© 2020 Hakan Buzoğlu. All Rights Reserved.
ByFlash Web Agency