Civatte'nin Poikiloderması (Boyunda Kılcal Damarlanma)

Civatte'nin Poikiloderması (Boyunda Kılcal Damarlanma)Göğüs üst-orta kısımları, boyun yan kısımlarında ve yüzün iki yanında ortaya çıkan bu tabloda hiper-hipopigmentasyon, telenjiektazi ve atrofi bir aradadır. Çene altı alanı etkilenmemiştir.

orta yaş kadın ve erkekte estetik problemler içerisinde sık görülmektedir.

Kronik güneşe maruziyet ve bu alanlarda parfüm gibi kozmetik kullanımı suçlanmaktadır.

Lezyonun hem damarsal hem de pigment içeriği nedeni ile KTP, PDL ve IPL gibi birçok sistem tedavide etkilidir.

Kronik bronzlaşmış deride lazere bağlı ciddi depigmentasyon olacağı için çok dikkatli olunmalı ve düşük dozlardan başlanmalıdır.

Genellikle çoklu tedavi seansı gerektirmekle birlikte IPL etkili ve daha az yan etkiye sahiptir, ayrıca PDL’ye göre daha geniş spot genişliğine sahip olması da bir avantajdır.Civatte’nin Poikiloderması
Civatte’nin Poikiloderması
Civatte’nin Poikiloderması
  • Civatte’nin Poikiloderması
  • Civatte’nin Poikiloderması
  • Civatte’nin Poikiloderması
  • Civatte’nin Poikiloderması

  • Civatte’nin Poikiloderması

  • Civatte’nin Poikiloderması

  • Civatte’nin Poikiloderması
  • Civatte’nin Poikiloderması
  • Civatte’nin Poikiloderması
Tedavi

PDL

6 -7J/cm2 enerjilerde 5-mm spot büyüklüğünde PDL kullanılmaktadır. Uygulama alanında purpura olması, uygulama alanının genişliği, uygulama sonrasında yuvarlak footrprintlerin oluşması olumsuzluklarıdır. 6 J/cm2 üzerindeki enerjilerde skar gelişme riski bulunmaktadır.

Poikiloderma of Civatte da 10 mm spot 5-6 J /cm2 enerjilerde pimgentasyon belirgin ise 0.45-0.5 msn pulse süreleri kullanılmaktadır. Damarsal yapılan fala ise bunlarda aynı enerji 1.5-2 msn daha uzun pulse süreleri ile kullanılmaktadır.

PDL 10 mm spot alanı ile 5 J/cm 2 enerjilerin altında ve 0.5 msn üzerinde pulse kullanılmalıdır. Bu değerler dışında bazı hastlarda maalesef hipopigmentasyon gelişebilmektedir.


IPL

Hem damarsal hemde pigmentasyondaki etkinliği nedeni ile IPL poikilodermada daha etkilidir.

IPL in 515-nm filtresi 3msn pulse süreleri ile ve 22 – 25J/cm2 enerjilerde kullanılmaktadır. 4 hafta ara ile 1-2 seans yapılır. Daha sonra 550 nm filtresi 2 li pulse 2.4 ile 4msn pulse süreleri ile ve pulse aralarında 10-msn delay time olacak şekilde uygulanmaktadır.

24 ile 72 saat devam eden bir eritem-kızarıklık gelişmektedir. Purpura daha nadirdir ve 3-5 günde geçmektedir. Uygulama sırasında hafif batma hissi olmaktadır.


Damarsal Hastalıklar

yol tarifi

dermatoloji randevu
dermatoloji doktor cevapliyor

Adres: Esentepe Mah. Cevizli D 100 Güney Yanyol Lapishan 25/2 Soğanlık, Kartal / İSTANBUL
GSM: 0532 624 21 27
Bu sitedeki bilgiler doktor ya da eczacıya danışmanın yerine geçmez. Sitedeki bilgi, yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, tanı ve tedaviye yönlendirme amaçlı değildir.© 2020 Hakan Buzoğlu. All Rights Reserved.
ByFlash Web Agency