Cilt Gençleştirmede Mikroiğneli Fraksiyonel Lazer Kullanımı

Cildin yenilenmesi ve gençleştirilmesi-antiaging için ablativ ve nonbalativ lazer sistemleri kullanılmaktadır. Son yıllarda bu amaçla radyofrekans-RF mikroiğneli fraksiyonel özellikleri ile kullanılmaya başlandı.

Bu RFsistemleri 300 mikron çaplarında mikro iğnelerle kullanılmaları ve deride uygulama alanında % 10-20 oranında ısı hasarı yaparak-fraksiyonel özellikleri ile deride daha minimal hasar ile çalışmaktadır. Mikroiğneler deri içerisine uygulanarak burada verilen bipolar RF ile deride özellikle dermişin retiküler tabakasında kontrollü ısı hasarı yaratılmaktadır. Dermiste yaratılan fraksiyonel doku hasarı( hasralı ve hasarsız alanlar) destek dokusunu yapan fibroblast hücrelerini aktive etmekte ve dermiş yeniden yapılandırılmaktadır. Deriste yeni kollajen, elastin ve hyaluronik asit yapılmaktadır. Dermis dışında epidermiste yenilenmekte, kalınlığı ve kalitesi artmaktadır.

Son yıllarda RF bu sistemler ile birlikte kullanılırken deri yüzeysel emilimi zor olan büyüme faktörleri içeren büyük moleküler ilaçlarında dermişe ulaştırılması içinde kullanılmaktadır. Bu büyüme faktörleri epidermiste keratinosit hücreleri ve dermiste fibroblastlar hücreleri üzerinde antiaging etkisi sağlamaktadır.mrf 01
Bu büyüme faktörleri içerisinde son yılarda ön plana çıkan “hESC hüvre kaynaklı EPC” dir. İnsan embriyo kök hücreleri(hESC) kaynaklı damar iç endotel hücre öncülleri “Endothelial precursor cells (EPCs)” dokuda kan akımını düzenleyerek doku onarımını sağlamaktadır. EPC hücreleri bir çok büyüme faktörü ve sitokinler dokuda salgılamaktadır. Bunlarda antiaging etkilidir yani cilt yenileme ve genleştirme anlamına gelmektedir. Bu büyüme faktörleri 500 daltondan daha büyük moleküler ağırlığa sahiptir. Bu nedenle deri yüzeyinden emilmeliri güçtür. Oysa mikroiğnelem sırasında deride 300 mikrona yakın açılan hollerden bu büyüme faktörlerinin emilimi artmaktadır.

Mikroiğneli farksiyonel RF tek başına yada uygulamadan hemen sonra bu büyüme faktörlerinin deriye uygulanması ile kullanılabilmektedir.

Uygulama sırasında hafi ağrıdan dolayı uygulama alanına lokal anestezik kremler uygulanabilir. Ayrıca epidemal soğutma sistemleri hasta konforu, epidermisin korunması ve uygulama sonrası eritemin azaltılması için kullanılabilir.
Uygulama alanı % 70 alkol ile steril edilerek uygulama yapılmaktadır.

Yüz gençleştirmede RF klinik etkinliğinin iyi olduğu yüz anatomik alanı göz çevresi ince çizgiler, kırışıklıklar ve kaz ayakları çizgileridir. Göz çevresi kırışıklıkları sıklıkla göz çevresi kaslarının kasılması ve güneş hasarına bağlı olarak gelişmektedir. Bunar başlangıçta sadece kasların kasıldığında belirgin iken(dinamik çizgiler) zamanla kalıcı olmaya başlamakta(statik çizgiler). Bu çizgi ve kırışıklıklar için botulinum toksin ve dolgu uygulamaları, lazer tedavileri ve HiFu ultrasound uygulanabilmektedir.

Son yıllarda yüz gençleştirmede kullanmaya başladığımız Mikroiğneli fraksiyonel RF-MFR göz çevresinde kullanılmaktadır.

0.5 mm iğne derinliği 100 msn pulse süreleri ve %20-40 enerjiler tercih edilmekte.

Uygulamalar 3 hafta ara ile 1-4 seans programlanmaktadır.mrf 02
MFR sonrası 1-3 saat nadiren 1 gün kadar sürebilen eritem ve ödem olmaktadır. Ayrıca 3-5 gün sürebilen deride zor fark edilebilen hafaif hasarlanmalar olmaktadır.

MFR sonrası uygulama alanında hafif deri renginde koyulaşma hiperpigmentasyon-PIH olmakta. Bu 2 ay içerisinde kendiliğinden geçmektedir.


yol tarifi

dermatoloji randevu
dermatoloji doktor cevapliyor

Adres: Esentepe Mah. Cevizli D 100 Güney Yanyol Lapishan 25/2 Soğanlık, Kartal / İSTANBUL
GSM: 0532 624 21 27
Bu sitedeki bilgiler doktor ya da eczacıya danışmanın yerine geçmez. Sitedeki bilgi, yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, tanı ve tedaviye yönlendirme amaçlı değildir.© 2020 Hakan Buzoğlu. All Rights Reserved.
ByFlash Web Agency