Cilt bakım ürünleri hakkında detaylı bilgiler yerine küçük hatırtlatmalar

  • Tüm cilt bakım ürünlerinde adı, markası, elde edilme şekli ne olursa olsun, eczane yada aktardan alınsın bunların temelde kimyasal yöntemler ile elde edilidiği unutulmamalıdır. 
  • Tüm kullandığınız cilt ürünlerinizi kayıt alına alın. En güzeli içerikleri ve markasını kapsayan fotoğraflar çekin ve saklayın. Ürün deneyimlerinizi not alın. Bu envanter sonraski seçimlerinizi kolaylaştıracaktır.
  • Cilt bakım ürünlerinin fiziksel ve kimyasal yapısını 2 ye ayırmak lazım. 1. bölüm ürünün içerisinde aktif yapıyı taşıyan-konteynir taşıyıcı bölüm. 2. Bölüm ürünün aktif maddesidir.
  • Tüm bakım ürünleri su ve yağlardan oluşmakta. Bunlar su içerisinde yağ(oil-in-water) yada yağ içerisinde su (water-in-oil) karışımlarından oluşmaktadır.Su ve yağ karışımlarına emülsiyon diyoruz. Su içerisinde yağ emilsiyonu dediğimizde su içerisinde az miktarada yağ damlaları gibi düşünmeliyiz. Örneğin temizleme yada nemlendirme losyonları gibi. Su içerisinde yağ emilsiyonu dediğimizde yağ içerisinde az miktarada su var gibi düşünüyoruz. Örneğin temizleme yada nemlendirme kremleri gibi. Bakım ürünlerinde yağlar ürünün ağır ve kalın olmasını sağlamaktadır. Yağ olarak mineral yağlar, bitkisel yağlar(jojoba, ayçiçek yağı gibi) kullanılır. Su bakım ürünlerinde yağ gibi taşıyıcı sistem. Bakım ürünlerinde su içeriği aqua olarak tanımlanmaktadır.
  • Bakım ürünlerinin 2005 yılında çıkarılan Cilt bakım Ürünleri Ynetmenliği mevzuatına uygun ve etiketleri standartara uygun olmalı. Ürünlerinin adı, kullanım amacı, içeriği, yapabileceği allerjiler ve duyarlılıklar belirtilmiş olmalı. Üzerinde üretim tarihi ve son kullanma tarihi olmlaı. Açılmadan ve açıldıktan sonra saklanma koşulları belirtilmelidir. Üzerinde üretici firma yada ithal eden firma bilgileri tam olmalı. Ürün etiketinde standart olarak içerik en fazla olandan en aza doğru ve yüzde konsantrasyonları ile belirtilmelidir. Ürünün lot numarası ve barkodu mutlaka olmalıdır.
  • Kozmetik ürünün üzerinde yazılan iddialar doğru ve etik olmalı. Tüm kırışıkları yok eder yerine bu ürün ince çizgilerin görünümünü azaltır gibi. 

yol tarifi

dermatoloji randevu
dermatoloji doktor cevapliyor

Adres: Esentepe Mah. Cevizli D 100 Güney Yanyol Lapishan 25/2 Soğanlık, Kartal / İSTANBUL
GSM: 0532 624 21 27
Bu sitedeki bilgiler doktor ya da eczacıya danışmanın yerine geçmez. Sitedeki bilgi, yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, tanı ve tedaviye yönlendirme amaçlı değildir.© 2020 Hakan Buzoğlu. All Rights Reserved.
ByFlash Web Agency