Burun Estetiğinde Yağ Enjeksiyonu

Burun estetiğinde burun sırtının-nasal dorsum düşük olması ve kısa burun görünümü problemlerini de görmekteyiz. Bu estetik problemlerde sıklıkla sentetik materyaller (silikon,ePTFE vb), otolog greftler(hastanın kendisinden alınan dokular; kıkırdak, kemik, fasya ve dermis) yada sentetik doku greftler(xenograft gibi) kullanılmaktadır. Son yıllarda bu materyaller dışında dolgular bu problemler için daha kolay uygulanabilir çözümler sunmaktadır. Dolgu uygulamaları bunların dışında burun şekil kusurlarının giderilmesinde, burun ucunun hafif kaldırılmasında hatta burun estetik operasyonları sonrası hafif kusurların giderilmesinde de son yılarda kullanılmaya başlanmıştır. Yağ enjeksiyonlarının dolgular yerine tercih edilmeye başlanması ile yağ enjeksiyonları burun estetik uygulamalarında yerini almaya başlamıştır.

Normalde burun kemik ve kıkırdak kompleks yapısının üzerinde burun derisi yer almaktadır. Burun derisi alt destek dokuları ile oldukça incedir. Bu nedenle burun estetik yaklaşımlarında dolgu ve yağ enjeksiyonlarının yeterli olup olmayacağı kuşku ile karşılanmıştır. Burun estetiğinde yağ enjeksiyon tekniklerinin estetik sonuçları bu kuşkuları ortadan kaldırmaktadır.

Burun yağ enjeksiyon alanı hata dik oturur pozisyonda iken öncelikle işaretlenmektedir. Burun sırtı yağ enjeksiyonu için 3 bölüme ayrılmaktadır. Burun kökünden başlayana ve aşağıda göz iç kantuslarından geçen hatta kadar olan 6-8 mm lik bölüm üst, bunun altında ise orta ve alt burun sırtı yer almaktadır. Burun sırtı hastaya göre değişmekle birlikte 6-8 mm genişliğine bir alandır. Burun ucunda daha dar başlamakta ve burun kökünde fan şeklinde genişlemektedir.

Donor alandan elde edilen yağ dokusu 1 ml lik şırıngaler ile özel kanüller ile buruna enjekte edilmektedir.

Uygulama lokal anestezi altında yapılmaktadır.

Burun yağ enjeksiyonlarında burun kökü ve ucu giriş alanları olarak seçilmektedir.

Burun yağ enejksiyonunda maksimum 5 ml yağ enjekte edilmektedir.

Enjeksiyon sonrası burun üzerine basınç ve masaj uygulaması istenmez. 3-5 gün burun üzerine özel flaster ile kapatılmaktadır. 3-5 gün koruyucu amaçlı antibiyotik ve NSAI verilmektedir.

Hasta tekrar değerlendirme 3-4 ay sonra yapılmakta ve istenir ise yağ enjeksiyonu tekrarlanmaktadır.


yol tarifi

dermatoloji randevu
dermatoloji doktor cevapliyor

Adres: Esentepe Mah. Cevizli D 100 Güney Yanyol Lapishan 25/2 Soğanlık, Kartal / İSTANBUL
GSM: 0532 624 21 27
Bu sitedeki bilgiler doktor ya da eczacıya danışmanın yerine geçmez. Sitedeki bilgi, yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, tanı ve tedaviye yönlendirme amaçlı değildir.© 2020 Hakan Buzoğlu. All Rights Reserved.
ByFlash Web Agency