Bipolar Radyofrekans

Bipolar radyofrekansta tedavi alanında iki aktif elektrot kullanılmaktadır. Bu uygulama monopolar sistemlere göre daha büyük hacimli doku ısısı sağlamaktadır.

Bipolar RF sistemler ortaya çıkan doku ısısı iki elektrot arasında ortaya çıkmakta ve dokuda dağılmaktadır.Bipolar RF
Bipolar sistemlerde elektrotlar eşit ısı yaratacak şekilde tasarlanmıştır.

RF akımının dokuda derinliği elektrotların boyutlarına ve elektrotların birbirlerine olan mesafelerine bağlıdır.

Eleketrotlar arasındaki mesafe azaldığında RF akım yoğunluğu artmaktadır. RF akım yoğunluğu dokuda ısı ile ilişkilidir. Bu nedenle RF da doku ısısı elektrotlara yakın alanlarda daha fazla elektrotlardan uzaklaştıkça azalmaktadır.
Elektrotalar arasındaki mesafe arttıkça elektrik akımı derinleşmekte ancak akımın dağılımı da artmaktadır. Elektrotlar arasındaki mesafe elektrotların kendi boyutlarından fazla ise o zaman dokuda gelişen ısı profile bipolar değil 2 ayrı monopolar sistem gibi davranmaktadır.

Bipolar RFBipolar sistemlerde yandaki termal fotoğraf ”a” da olduğu gibi gelişen ısı elektrotların tam altında ve homojen ortaya çıkmaktadır. Dokuda oluşan ısı subnekrotik ısıdır ve deride etki derinliği bir kaç mm nin üzerinde değildir.Subnekrotik ısı deride kollajenin parçalanmasına ve yeni kollajen yapımı ile derinin yeniden yapılanmasını-remodeling sağlamaktadır. “b” de ise elektrotlar arasındaki mesafe açıldığı için sistem bipolardan daha çok monopolar sistem gibi çalışmaktadır. Dokuda ortaya çıkan ısı yine elektrotların ucunda ancak homojen değildir.

Bipolar sistemlerle yapılan çalışmalarda RF dokuda en iyi akım geometrisi elektrotlar aktif tedavi alanına paralel yerleştirildiğinde ve elektrotların doku ile temas eden yüzey alanları birbirlerine olan mesafesinden daha fazla olduğunda görülmektedir.Bipolar RFBu bilgiden yola çıkılarak vakumla dokuyu birbirine paralele 2 elektrot arasına alan sistemler geliştirilmiştir.

Bu durumda elektrotlar arasındaki ısı daha homojen ve daha yoğundur. Bu sistemlerde dokuda ısı derinliği elektrotların yüksekliği ile ilişkilidir.

Bipolar RFYandaki termal fotoğrafta 10  mm yüzey boyutlarında 2 elektrot birbirine 10 mm mesafede yerleştirilmiş ve RF uygulaması sonraso dokuda ısı değişimi görülmektedir. Dokuda ısı elektrotların arasında 5 mm derinliğe dağılmaktadır.

Dokuda ısının derinliği; elektrotlar arasındaki mesafe elektrot yüzey boyutlarında yada bundan az ise ısının derinliği elektrotlar arasındaki mesafenin yarısı kadardır.


yol tarifi

dermatoloji randevu
dermatoloji doktor cevapliyor

Adres: Esentepe Mah. Cevizli D 100 Güney Yanyol Lapishan 25/2 Soğanlık, Kartal / İSTANBUL
GSM: 0532 624 21 27
Bu sitedeki bilgiler doktor ya da eczacıya danışmanın yerine geçmez. Sitedeki bilgi, yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, tanı ve tedaviye yönlendirme amaçlı değildir.© 2020 Hakan Buzoğlu. All Rights Reserved.
ByFlash Web Agency