Beden Algısı Bozukluğu (BAB)

Beden Algısı Bozukluğu (BAB)Bir kişinin gerçekte olmayan ama var olduğunu sandığı bir beden kusuru ile aşırı uğraşması ya da bir beden kusuru varsa bile bunu aşırı abartması durumudur. BAB hastalarının büyük bir kısmı ilk olarak psikiyatristlerden çok dermatologlara ve daha da sıklıkla plastik cerrahlara başvururlar.

BAB’lı hastaların %30’u saç dökülmesinden yakınırlar. Bu hastaların saç dökülmeleri başkaları tarafından fark edilmemesine rağmen algıları abartılıdır. Saç dökülmesiyle ilgili aşırı, takıntılı zihinsel uğraşları vardır ve görünüşlerinin bozulduğundan emindirler. Her gün saatlerce saçlarını ayna karşısında kontrol ederler, saçlarını başkalarınınkilerle kıyaslarlar, saç kesimi üzücü bir işkenceye dönüşebilir. Hastaların bu aşırı ve takıntılı düşünceleri sosyal ortamlara girme ve diğerleri ile etkileşim kurma becerilerini olumsuz etkiler, şiddetli sosyal anksiyete ve depresyon yaşarlar. Saç dökülmesinin yanı sıra sıklıkla sindirim sistemi, cinsel, nörolojik belirtilerden de yakınırlar.


yol tarifi

dermatoloji randevu
dermatoloji doktor cevapliyor

Adres: Esentepe Mah. Cevizli D 100 Güney Yanyol Lapishan 25/2 Soğanlık, Kartal / İSTANBUL
GSM: 0532 624 21 27
Bu sitedeki bilgiler doktor ya da eczacıya danışmanın yerine geçmez. Sitedeki bilgi, yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, tanı ve tedaviye yönlendirme amaçlı değildir.© 2020 Hakan Buzoğlu. All Rights Reserved.
ByFlash Web Agency