Bazal Hücreli Karsinoma

Derinin bazal hücreli karsinomu (BHK) günümüzde en sık görülen kanserdir ve sıklığı giderek artmaktadır. Deride epidermis ile dermis bileşkesinde bazal hücrelerden veya derinin aksesuar elemanlarının (kıl folikülü ter bezleri, yağ bezleri) iç yüzünü kaplayan bazal hücrelerden kaynaklandığı için bu ismi almıştır. Bazal hücreli kanser (BHK)’in, bazal hücreli epitelyoma (BHE), bazalyom gibi isimleri vardır. Son zamanlarda metastaz-uzak organ ve dokulara yayılma yapmaması ve bazı özellikleri nedeniyle gerçek bir kanser sayılmadığı için, “bazal hücreli kanser” olarak adlandırılması tartışmalıdır.

Bazal hücreli kanserler genellikle güneşe maruz kalan alanlarda oluşur. Tüm BHK’ların %85’i baş ve boyunda ve %30’u burunda gelişir. Sıklıkla kıl follikülerinin bulunduğu deride yerleşir, yavaş gelişir, vücudun diğer bölgelerine metastaz yapmaz, ancak çok nadir olarak metastaz yaptığı görülmüştür. Hastaların % 95’i 40-79 yaş arasındadır. Kadın ve erkeklerde hemen hemen aynı oranda görülür.Hayati riski olmamakla birlikte tedavisi ve takibi önemlidir. Çok fazla uzun süre ihmal edilmiş BCC çevre dokulara; çene kemikleri, göz küresi ve beyine yayılım gösterebilir.

BHK sıklıkla, uzun süre güneş ışınlarına maruz kalanlarda, yüksek dozda X ışınları ile tedavi görenlerde ve kronik yara veya nedbesi olanlarda gelişir. Bazen hiçbir neden olmadan da ortaya çıkabilir.


Sorunuzu Gönderin
dermatoloji randevu
dermatoloji doktor cevapliyor
Adres: Bulgurlu Mahallesi Libadiye Caddesi No:15 Daire:9 Üsküdar/İstanbul
GSM: 0532 624 21 27
Bu sitedeki bilgiler doktor ya da eczacıya danışmanın yerine geçmez. Sitedeki bilgi, yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, tanı ve tedaviye yönlendirme amaçlı değildir.
© 2017 Hakan Buzoğlu. All Rights Reserved.
ByFlash Web Agency