Basit Ödem

basit odemTüm dolgu uygulamaları sonrası uygulama alanında hafif ödem gelişmektedir ve normal olarak kabul edilmektedir. Uygulamadan kısa bir süre sonra 1 hafta içerisinde kaybolmaktadır. Bu geçici ödem dolgu maddesine ve ugulanması sırasında iğnelere bağlı olarakta gelişebilmektedir.

Özellikle dolgular içerisinde hyaluronik asit-HA daha fazla ödeme neden olmaktadır. Bu hyaluronik asitin hidrofilik yani su tutucu özelliğinden kaynaklanmaktadır. Sıklıkla dudak hyaluronik asit uygulamalarında erken gelişen aşırı dudak ödemleri ortaya çıkabilmektedir.

Bazen dolgu uygulması alanı dışında da yüksek su tutucu özellikleri ödeme neden olabilmektedir. Örneğin nasolabial alana yapılan HA uygulaması bu alan dışında göz kapakları ve üst dudakta basit ödeme neden olmaktadır. Ödem kalıcı olduğunda dolgu alanına hyaluronidaze uygulanması yapılarak bu ödem giderilmektedir.

Uygulama sonrası alana soğuk kompres uygulaması hasta konforunu artırmakla ayrıca ödem gelişimini azaltmaktadır.


Sorunuzu Gönderin
dermatoloji randevu
dermatoloji doktor cevapliyor
Adres: Bulgurlu Mahallesi Libadiye Caddesi No:15 Daire:9 Üsküdar/İstanbul
GSM: 0532 624 21 27
Bu sitedeki bilgiler doktor ya da eczacıya danışmanın yerine geçmez. Sitedeki bilgi, yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, tanı ve tedaviye yönlendirme amaçlı değildir.
© 2017 Hakan Buzoğlu. All Rights Reserved.
ByFlash Web Agency