Bacillary Angiomatosis (Basiller Anjiyomatozis)

Aslında damarsal bir anomali değildir. Ancak kliniğinin çok karışması nedeni ile damarsal hastalıklar içerisinde yer almaktadır.

Etken “Bartonella quintana ve Bartonella henselae” dir. ( aynı etkenler kedi tırmığı hastalığına neden olmaktadır). Hastalıklık etkenini taşıyan kedilerden yada onlardaki pire ısırıklarından geçmektedir.

Hastalığın ilk klinik belirtileri çok sayıda iğe ucu kadar pembe-açık kırmızı leke ve nodüllerin gelişmesidir. Bunların boyutları 10 cm kadar ulaşabilmektedir.Bacillary Angiomatosis (Basiller Anjiyomatozis)
Vücudun herhangi bir yerinde gelişebilmektedir. Yüzlerce sayıda olabilmektedir. Nadiren el ve ayakta ve ağızda görülebilmektedir.

Sayıların artışı ile birlikte ateş, lenf nodlarında şişme, bulantı, kusma, aşırı terleme, titreme atakları ortaya çıkmaktadır.

zamanla iç organlarda benzer lezyonlar gelişmektedir. Bu durum hayatı tehtid edebilmektedir.

Klinik görünüm Kaposi sarkomaya çok benzemektedir.Bacillary Angiomatosis (Basiller Anjiyomatozis)
Hastalığın sıklıkla AIDS yada HIV pozitif gibi immunosüpresif kişilerde gelişmesi önemini daha arttırmaktadır.


Tedavi

Eritromisin 3-4 hafta lezyonlar tamamen geçene kadar verilmelidir. Bu antibiyotik dışında doksisiklin, cotimaksazol, tetrasiklin ve rifimpisin verilebilir.

Enfekte deri lezyonları ve lenf nodları cerrahi olarak direne edilebilir.


Damarsal Hastalıklar

yol tarifi

dermatoloji randevu
dermatoloji doktor cevapliyor

Adres: Esentepe Mah. Cevizli D 100 Güney Yanyol Lapishan 25/2 Soğanlık, Kartal / İSTANBUL
GSM: 0532 624 21 27
Bu sitedeki bilgiler doktor ya da eczacıya danışmanın yerine geçmez. Sitedeki bilgi, yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, tanı ve tedaviye yönlendirme amaçlı değildir.© 2020 Hakan Buzoğlu. All Rights Reserved.
ByFlash Web Agency