Aptos Lift (Anti-Ptos) İplikler ile Yüz Germe Uygulaması

1991 yılında Dr. Marlen Sulamanidze tarafından geliştirilip daha sonra dünyada ve ülkemizde de popülerleşen bir yüz germe tekniğidir. Aptos “Anti-ptos” dan gelmektedir ve ptosis doku düşmesi-sarkması anlamına gelmektedir. Bu yöntem kullanılan iplikleri üreten firmaların kullandıkları isimler olan “Aptos thread”, “Feather lift”, “Suture lift”, “Silk lift”, “Happy lift”, “Contour thread”, “Russian lift” yada “Russian thread” olarak da bilinmektedir. Ülkemizde magazinsel yakıştırma ile “balık kılçığı iplerle asma”, “dikenli iplerle yüz germe”, “ataçlama” gibi isimlerle de bilinmektedir.

Bu yöntemlerle yüz germe, özellikle yaşlanma belirtilerinin henüz yeni başladığı, yüzde sarkmanın fazla olmadığı, nispeten genç hastalara (30-60 yaşlarında) uygulanmaktadır.

Burada kullanılan iplikler üzerinde tek yada zıt yönlerde çıkıntılar bulundurmaktadır. İplikler polypropylenden yapılmıştır ve vücutta erimez. Bu madde her türlü cerrahi ameliyatta kullanılan, erimeyen ameliyat ipliğinin de temel maddesidir. Yani vücutta dikişin atıldığı organlar ve dokularda hayat boyu kalabilen ve reaksiyon oluşturmayan ipliklerdir.

Bu uygulama yönteminde lokal anestezi kullanılmaktadır. Uygulama öncesi hasta yüzünde uygulama planı işaretlenmekte ve lokal anestezi ipliklerin giriş ve çıkış noktalarına uygulanmaktadır. Dikiş kullanılmamaktadır.

Bu iplikler kanül adını verdiğimiz özel uzunluk ve kalınlıktaki iğnelerle yüze yerleştirilmektedir. Kanül dışarı alındığında iplikler deri altında kalmaktadır.

İplik yüzeyindeki tek yada iki taraflı küçük kancalar dokular içerisine girerek dokulara yapışmakta buda yüzün istenilen anatomik alanının yukarı askıya alınmasını kolaylaştırmaktadır.  İpliklerin dışarıda kalan uçları kesiliyor . İplikler dışarıdan bakıldığında deri yüzeyinde görünmez yada elle hissedilemez. Mimikler sırasında fark edilemez.

Aptos yöntemi yüz, boyun, yanaklar ve kaş bölgesinde kullanılıyor.

APTOS ile alın germe-kaş kaldırma yapılacaksa ameliyattan bir kaç gün önce hastaya Botulinum toksin uygulaması (Botox, Dysport) yapılması uapılabilir. Bu APTOS’un daha rahat uygulanabilirliğini sağlamaktadır.

Bu ameliyatta belli bir iz kalmıyor; lokal anestezi ile ayaktan yapıldığı için uzun bir iyileşme dönemi de yoktur.

Tüm bir uygulamanın ne kadar süreceği kullanılacak iplik sayısına bağlıdır, fakat bir süre vermek gerekirse ortalama 1-2 saatte işlem yapılabiliyor. Tam bir yüz germe setinde 18 adet iplik bulunmaktadır.

Uygulama sonrasında kullanılan lokal anestezi ve kanüle bağlı olarak ödem gelişmektedir. Bu görüntü ilk 24 saat içerisinde kaybolmaktadır. Hastanın bu nedenle ilk 24 saat soğuk kompres ve buz uygulaması istenmektedir. Lokal aestezi sırasında kanma olmaması için eğer adrenalin kullanılmış ise lokal anestezi yerlerinde yer yer beyaz soluk alanlar ile krmızı alanlara neden olmaktadır buda 2-4 saatte kaybolmakta. Hastalar ilk 24 saat yüzünü fazla hareket ettirmemelidir(Gülmek yada sert çiğneme gibi) İlk 1 ay yüze masaj ve basınç uygulanmaz.

Aptos uygulamasından sonra bir süre buz uygulanması öneriliyor.

Komplikasyon olarak enfeksiyon ve ipliklerin uçlarının dışarı çıkması, germe etkisinin azalması görülebilir. Bunlar dışında, eğer iplikler çok yüzeyel yerleştirilmişse ciltte çekilmelere yolaçabilir. İplikler yerleştirilirken bazı yüz sinirlerinin yaralanması en ciddi komplikasyonlardandır, iplikler derinden geçirilirse oluşabilir.


yol tarifi

dermatoloji randevu
dermatoloji doktor cevapliyor

Adres: Esentepe Mah. Cevizli D 100 Güney Yanyol Lapishan 25/2 Soğanlık, Kartal / İSTANBUL
GSM: 0532 624 21 27
Bu sitedeki bilgiler doktor ya da eczacıya danışmanın yerine geçmez. Sitedeki bilgi, yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, tanı ve tedaviye yönlendirme amaçlı değildir.© 2020 Hakan Buzoğlu. All Rights Reserved.
ByFlash Web Agency