Androgenetik Alopesi'nin Görülme Sıklığı

Androgenetik alopesi (AGA) sık saç dökülme nedenlerindendir. Erkeklerin %80 nini kadınların % 50 sini etkilemektedir. Ergenlik yaş döneminden sonra başlamakta yaşla birlikte sıklığı artmaktadır. Klinik olarak erkeklerde 17 yaş, kadınlarda 25-30 yaşlarında farkedilir. 30 yaşlarda belirgin olmaktadır. Erkekler; 20 yaşla beraber %20, 30 yaşlarda %30 ve 50′li yaşlarda %50 si AGA dan etkilenmektedir.Her 10 yılda % 10 arttığı belirlenmiştir.

Erkeklerde 30 yaşa kadar kadınlardan daha fazla sonrasında menapozal süreç ve hormonsal durum saç dökülmesini eşitlenmektedir.

AGA nın görülme sıklığını ırksal, etnik ve ailesel faktörler etkilemektedir. Beyaz ırkta kelliğin genetik yatkınlık taşıdğı % 96 oranlarında farklı derecelerde görüldüğü bilinmektedir. Beyaz erkeklerde, erken yaşta kelliğin başlaması siyahi erkeklere göre 4 kez daha fazladır. AGA uzak doğu ırkları, eskimo ve zencilerde oldukça seyrek görülmektedir.

Türkiye’de AGA ile ilgili istatiksel bir çalışma halen bulunmamaktadır.


yol tarifi

dermatoloji randevu
dermatoloji doktor cevapliyor

Adres: Esentepe Mah. Cevizli D 100 Güney Yanyol Lapishan 25/2 Soğanlık, Kartal / İSTANBUL
GSM: 0532 624 21 27
Bu sitedeki bilgiler doktor ya da eczacıya danışmanın yerine geçmez. Sitedeki bilgi, yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, tanı ve tedaviye yönlendirme amaçlı değildir.© 2020 Hakan Buzoğlu. All Rights Reserved.
ByFlash Web Agency