Androgenetik Alopesi Tanısının Konulması

AGA da en önemli tanı kriterleri; öykü ve fizik incelemedir. Altta yatan bir endokrin bozukluk düşünülmüyorsa, hiçbir laboratuar tetkikine gerek yoktur. Kadın hastalarda virilizasyon ile ilgili ipuçları varsa DHEA ve testosteron düzeyleri incelenmeli; tiroid patolojisi düşünülüyorsa TSH düzeyine bakılmalıdır. Telojen effluvium varsa serum demir düzeyleri analizi veya altta yatan saçlı deride hastalık düşünülüyorsa saçlı deri biyopsisi gereklidir.

AGA’de telojen/anajen oranında bir artış saptanır. Kıl foliküllerinin anajen/telojen oranını saptamada yararlı olan yöntem “trikogram”dır. Saçlı derinin normal bölgelerinde, anajen/telojen oranı 85/15′dir. AGA’de bu oran oldukça azalmıştır.

Trikogram AGA’de hastanın durumu ve hastalığın seyrinin değerlendirilmesi için yapılmaktadır. Klinik uygulama yöntemi oldukça kolaydır. Bu incelemede saçların yıkanmasından 4 -5 gün sonra trşkogram için saçların çekileceği alanlar saptanır. Saçlı deriye en yakın olabilecek şekilde epilasyon forsepsi scalar 50 tane olacak şekilde saçların uzama açılarında çeklir. Saç kökleri incelenir.

Anajen/telojen oranı hesaplanır. Erişkin erkeklerde klinik olarak kellik olmasa da bu oran saçın ön-tepe kısmı fronto-vertikal alanda en düşüktür. Ancak AGA’si olmayan kadınlarda bu oranda bir değişiklik saptanmaz.

AGA’de telojen saç yüzdesinde belirgin artış vardır ve effluviuma gidiş gözlenir. Trikogram; aynı zamanda hastalğın ilerlemesinin belirlenmesinde ve edavinin takibindede yararlı bir yöntemdir.

Bu dermatoskopik saç analizleri ile anlaşılabilmektedir. Dermatoskopi ile bakılan bir alanda saçların % 20 sinden fazlasında çaplarda 40 mikrondan fazla azalma değişikliği AGA yönünde destekleyici bulgulardır. Saç follikülerinde yaşanan fibrozis bu folikülerden saç yapımını engellemektedir. Bu dermatoscopide saçlı deride saç foliküllinde tıkaçlar ve follikül içerisinde saç olmayışı ile anlaşılmaktadır.


yol tarifi

dermatoloji randevu
dermatoloji doktor cevapliyor

Adres: Esentepe Mah. Cevizli D 100 Güney Yanyol Lapishan 25/2 Soğanlık, Kartal / İSTANBUL
GSM: 0532 624 21 27
Bu sitedeki bilgiler doktor ya da eczacıya danışmanın yerine geçmez. Sitedeki bilgi, yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, tanı ve tedaviye yönlendirme amaçlı değildir.© 2020 Hakan Buzoğlu. All Rights Reserved.
ByFlash Web Agency