Ağız Çevresinde Dolgu Uygulamaları

Gerek yapısal yada sonra gerekse yaşlanma sonucu çekiciliğini kaybeden dudaklara yapılacak dudak dolgusu işlemi dudaklara çekiciliklerini yeniden kazandırılabilmektedir.

Dudak yapısı ince olduğunda veya dudaklar daha belirgin tercih edildiğinde hastanın isteği doğrultusunda volüm arttırılması amacı ile dolgu madde uygulamaları yapılabilmektedir. Dudak dolgu uygulaması sonrası daha dolgun, biçimli ve genç hale gelebilecek ancak tamamıyla değişmeyecektir. Bu unutulmamalıdır.

Bu yöntem dermal dolgu maddeleri kullanılarak yapılır. Sonuçları kalıcı veya geçici olmak üzere çok çeşitli dolgu maddeleri bulunmaktadır. Özellikle hyalüronik asit içeren dolgular dudak dolgusu yaptırmak isteyen adayların ihtiyaçlarına, elde etmek istedikleri sonuçlar açısında oldukça avantajlı ürünlerdir.

HA asit dolgu maddeleri hazır enjektörler halinde sunulmaktadır. Bunlar özel iğneleri ile dudağın istenilen noktalarına enjekte edilmektedir. Bu uygulama muayenehane ortamında 15-30 dakaikada yapılabilecek işlemlerdir.

Dudakların aşırı hassas olması nedeni ile uygulama öncesi anestezik kremler kullanılabilir. Ağrı eşiği çok düşük hastalarda dişte kullanılan teknikle dudaklar anestezik iğnelerle tamamen uyuşturulabilmektedir.


Her dudak dolgusu uygulayıcının estetik bakışı ve tekniği sonuca etki eder. Dudak dolgusu yapılırken dikkat edelmesi gereken üç nota vardır:

 1. Dudağın hacminin belirlenmesi: Ne kadar dolgu maddesi kullanılacağı  çok önemlidir. Yaşlanmaya bağlı dudak değişikliklerinde genellikle dudak içine yapılacak 1cc hyalüronik asit yeterli olurken, ince dudaklı gençlerde   sıklıkla 2cc hyalüronik asit kullanımı uygun olacaktır. Bu miktar dolgu maddesi tek seansta yapılabileceği gibi bir hafta arayla birkaç seansa da yayılabilir.
 2. Dudak dolgusu: Dudak sınırlarının vurgulanarak dudak kenarlarının hafif yukarı kaldırılması ile birlikte yapılmalıdır.
 3. Alt ve üst dudak arasındaki ideal uyum mutlaka korunmalıdır.


Dudağın hacminin belirlenmesi:
Dudak dolgusu
Alt ve üst dudak arasındaki ideal uyum mutlaka korunmalıdır.
 • Dudağın hacminin belirlenmesi:
 • Dudak dolgusu
 • Alt ve üst dudak arasındaki ideal uyum mutlaka korunmalıdır.
 • Dudağın hacminin belirlenmesi:

  Ne kadar dolgu maddesi kullanılacağı çok önemlidir. Yaşlanmaya bağlı dudak değişikliklerinde genellikle dudak içine yapılacak 1cc hyalüronik asit yeterli olurken, ince dudaklı gençlerde sıklıkla 2cc hyalüronik asit kullanımı uygun olacaktır. Bu miktar dolgu maddesi tek seansta yapılabileceği gibi bir hafta arayla birkaç seansa da yayılabilir.
 • Dudak dolgusu

  Dudak sınırlarının vurgulanarak dudak kenarlarının hafif yukarı kaldırılması ile birlikte yapılmalıdır.
 • Alt ve üst dudak arasındaki ideal uyum mutlaka korunmalıdır.

 • Dudağın hacminin belirlenmesi:
 • Dudak dolgusu
 • Alt ve üst dudak arasındaki ideal uyum mutlaka korunmalıdır.


Ağız çevresi, diş ve alt üst çenenin yapısı, dudağın yapısı ve volümü, hastanın yaşı ve dudak sitili konusunda beklentilerine bağlı olarak dolgu uygulamaları yapılmaktadır.

Dudak dolgu uygulaması hasta oturur vaziyette iken yapılır.

Ağız çevresi ağrı duyusunda hassas bir alandır. Bu nedenle uygulama öncesi lokal anestezik kremler hatta iğneler ile sinir blokajları yapılır.

Dudak dolgu uygulamalarında ağız çevresi unutulmamalıdır.


Papüller ürtiker
 • Papüller ürtiker
 • Papüller ürtiker

  Ağız köşelerinde yaşlanma ile aşağıya bir açılanma olmakta bu yüze üzgün ve sıkıntılı bir ifade vermektedir. Bu durumlarda her iki ağız köşesine hafif dudaklara doğru simetrik olarak yapılacak dolgu bu görünümü düzeltebilmektedir.
 • Yaşlanma ve yer çekimi ile ağız köşesinden aşağı doğru bir katlantı hattı ortaya çıkabilmektedir. Buna melibiol çizgiside denilmektedir. Bunun için yukarda yapılan işleme ek olarak tam ağız köşesindeki üçgen alana dolgu uygulaması bu çizgilenmeyi ortadan kaldırabilmektedir.
 • Ağız köşesinin hemen dışında gülümseme sırasında yarım ay şeklinde bir çizgi oluşmaktadır. Buna gülümseme çizgiside denilmektedir. Bu yaşlanma ile kalıcı olabilmektedir. Buraya yapılacak dolgu bunun hızla kaybolmasını sağlamaktadır.
 • Bazı kişilerde alt dudağın hemen altında çeneye doğru bir kırışıklık hattı oluşabilmektedir. Buraya dolgu uygulanabilmektedir.
 • Özellikle sigara içenlerde, ağız çevresi kaslarını fazla kullanarak mimik yapanlarda, üflemeli müzik aleti kullananlarda üst ve alt dudaklar üzerinde diklemesine kırışıklıklar gelişebilmektedir. Dolgu maddeleri vermilion hattına ve bu kırışıklıkların altına uygulanabilmektedir.
 • Papüller ürtiker
Dudak dolgusu İşlem ortalama 20 dakika kadar sürecektir.

Dudak dolgusu İşlemin en önemli yan etkileri şişlik ya da morarma gelişebilmesiyse de oldukça nadir gözlenirler. Bu yan etkiler geliştiğinde 3-14 gün içinde gerileyecektir.

HA ler uygulama alanında 6 ay ile 1 sene kadar etkinliklerine devam ederler. Bu süre sonrasında işlem tekrarlanabilmektedir.


yol tarifi

dermatoloji randevu
dermatoloji doktor cevapliyor

Adres: Esentepe Mah. Cevizli D 100 Güney Yanyol Lapishan 25/2 Soğanlık, Kartal / İSTANBUL
GSM: 0532 624 21 27
Bu sitedeki bilgiler doktor ya da eczacıya danışmanın yerine geçmez. Sitedeki bilgi, yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, tanı ve tedaviye yönlendirme amaçlı değildir.© 2020 Hakan Buzoğlu. All Rights Reserved.
ByFlash Web Agency